Kolejna wymiana poświęcona historii XX wieku zakończona, tym razem na Węgrzech 2018-08-28 , archiwum aktualności - 2018

Od 25 lipca do 3 sierpnia br. uczniowie i absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie uczestniczyli w wymianie młodzieży w stolicy Węgier, Budapeszcie.

Agnieszka Warchocka, Aleksandra Wołyniak, Ilona Kalamon, Karolina Gaweł i Filip Huba wraz z liderem grupy, Ewą Łubińską brali udział w projekcie pt.” Elsewhere - exploring the narratives of forced displacements and deportations of the ‘40” przygotowanym przez węgierskie stowarzyszenie Co-Efficient we współpracy z polskim partnerem, Stowarzyszeniem Heureka Generator z Zamościa.

Celem projektu było upamiętnienie ofiar reżimów totalitarnych i podniesienie świadomości o masowych deportacjach z czasów II wojny światowej, jak również integracja kulturowa, rozwinięcie kompetencji interpersonalnych i rozwijanie umiejętności językowych. Grupa z Krasnegostawu uczestniczyła w zajęciach aktywizujących i interkulturowych, prowadziła warsztaty dotyczące przesiedleń w czasie II wojny światowej na terenie Zamościa i okolic.

Zwiedziliśmy również dzielnicę żydowską w Budapeszcie oraz centrum węgierskich Romów. Ważnym wydarzeniem była konferencja na temat holokaustu Romów, która odbyła się w dzielnicy Ujpest, w Budapeszcie.

Swoimi doświadczeniami podzieliła się z nami liderka grupy, Ewa Łubińska (na codzień nauczycielka języka angielskiego w IILO im. Norwida w Krasnymstawie):

JAKA CZĘŚĆ TEJ WYMIANY BYŁA DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZA?
Najważniejszą częścią tej wymiany dla mnie była możliwość rozwijania zdolności leadera grupy, co pomogło mi organizować czas i pracować z osobami, które miały różne oczekiwania.

CO DAŁA CI TA WYMIANA?
Dzieki tej wymianie mogłam poznać ludzi z innych krajów, wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą historii II wojny światowej oraz zwiedzić niesamowite miejsca w Budapeszcie.

CZY CHCIAŁABYŚ WZIĄĆ UDZIAŁ W NASTĘPNEJ WYMIANIE?
Z pewnością chciałabym wziąć udział w następnej wymianie, ponieważ to zawsze daje okazję do rozwoju osobistego i spotkania interesujących ludzi.

CO PORADZIŁABYŚ LUDZIOM, KTÓRZY WAHAJĄ SIĘ CZY BRAĆ UDZIAŁ W WYMIANACH?
Poradziłabym im, żeby się nie wahali i postarali się dać z siebie wszystko.

CZY TA WYMIANA SPEŁNIŁA TWOJE OCZEKIWANIA?
Tak, oczywiście. Powiedziałabym nawet, że było lepiej niż się tego spodziewałam dzięki wspaniałej organizacji i pracy naszych gospodarzy Lilli i Elemera oraz niesamowitemu programowi wymiany.

DZIĘKUJEMY ZA ROZMOWĘ!

Organizator: Co-Efficient (Węgry)

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie HEureka Generator (Polska), Nevo Parudimos (Rumunia), Anari Drin n.V. (Niemcy).

Projekt realizowany był w ramach europejskiego programu Erasmus+, akcja kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.