Wymiana o przeciwdziałaniu uzależnieniom zakończona 2018-09-04 , archiwum aktualności - 2018

   Wróciliśmy z międzynarodowej wymiany młodzieży ‘Say No’, która zakończyła się 29 sierpnia w Czeskiej miejscowości Vrchlabi. W spotkaniu poświęconemu przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży udział wzięli młodzi ludzie z Czech, Polski, Rumunii, Grecji i Łotwy.

Organizatorem projektu był ansz czeski partner, organizacja ‘Brno for you’ z Brna. HEureka była polskim partnerem projektu. Reprezentowała nas młodzież z naszej partnerskiej szkoły ‘Smart School’ z Zamościa. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami uczestników i galerią zdjęć z projektu ;-)

MONIKA SIEMIEŃCZUK (lider polskiej grupy)

JAK TO DOŚWIADCZENIE WYGLĄDAŁO Z TWOJEJ PERSPEKTYWY?

Podobały mi się dobrze zaplanowane, ciekawe i zróżnicowane zajęcia. Organizatorzy byli profesjonalnie przygotowani, stworzyli dobrą atmosferę do współpracy i integracji młodzieży. Uważam, że nie ma się czego obawiać, wyjeżdżając na międzynarodową wymianę młodzieży. Jest to świetna okazja, żeby przełamać obawy i uprzedzenia, zdobyć nowe wartościowe doświadczenia, przyjaźnie i świetnie spędzić czas.

JAKUB JUŚCIŃSKI (polski uczestnik)

CO SĄDZISZ O TEJ WYMIANIE?

Podobała mi się koncepcja wyjazdu i jego realizacja. Podobało mi się także wymieszanie językowe i kulturowe. Temat projektu został wyczerpany i dobrze poprowadzony.

CO MOŻE SPRAWIAĆ TRUDNOŚCI W TRAKCIE WYMIANY?

Według mnie największą obawą może być trudność w porozumiewaniu się językiem angielskim jednak jest to zbędna obawa. Trudnością może wydawać się też praca z innymi ludźmi, nie okazało się to jednak trudne.

CZY CHCIAŁBYŚ WZIĄĆ UDZIAŁ W KOLEJNEJ WYMIANIE?

Tak chciałbym ponieważ jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Mógłbym jeszcze bardziej podszlifować swój angielski.

STANISŁAW SĘCZAWA (polski uczestnik)

Najbardziej podobało mi się poznanie ludzi z innych krajów. Poznanie takich osób oraz rozmawianie z nimi prowadzi do poprawy języka angielskiego. Również samo poznanie ich pozwala na swobodniejszą komunikacje między nami.

Według mnie nie ma się czego obawiać na takich wyjazdach. Dzięki temu że jest tu tyle osób nikt nie może obawiać się, że z nikim się nie zaprzyjaźni bądź nikt go nie polubi. Strach bywa wyolbrzymiony na początku lecz później wszystko jest w porządku.

Oczywiście że chciałbym wyjechać na następną wymianę. Poznałem tu dużo miłych oraz ciekawych osób. Mam nadzieję, że mi się to uda.

PAULINA CZEKALSKA (polska uczestniczka)

Najbardziej mi się podobała współpraca w grupie. Można by się obawiać braku akceptacji ze strony innych uczestników z różnych państw i tego, że możemy mieć problem z komunikacją, ale uważam, że to było świetne doświadczenie.

NATALIA KOLANO (polska uczestniczka)

Najbardziej mi się podobały zajęcia na świeżym powietrzu. Lubiłam też zajęcia z całą grupą i to że wszyscy dobrze się dogadywaliśmy. Na początku obawiałam się pracy w grupie. Jak wypadnie mój język angielski. Obawiałam się publicznych wystąpień. Wymiany bardzo rozwijają jeśli chodzi o język angielski. Możemy też poznać inne kultury. Poznajemy nowych ludzi i stajemy się bardziej kreatywni.

 

MICHAŁ PASZT (polski uczestnik)

Najbardziej podobały mi się wieczorki międzynarodowe i zajęcia na dworze. Mogliśmy rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię, poznaliśmy nowych znajomych. Na początku bałem się, jak będę dogadywał się z innymi ale to tylko pierwszy dzień jest taki. Poza tym nie ma się czego obawiać. Oczywiście chciałbym pojechać na następną wymianę. Nie dość że ma mamy okazję do poznania świata, to jeszcze się przy tym dobrze bawimy.

Projekt realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.