Przygotowujemy się do wyjazdu na Łotwę - 'Fix, Don't Replace' 2018-10-08 , archiwum aktualności - 2018

Już za tydzień młodzież z II LO im. Norwida w Krasnymstawie będzie reprezentować Heurekę  na międzynarodowej wymianie młodzieży ‘Fix, Don’t Replace’, która odbędzie się w rekreacyjnym parku Laumas 100km od Rygi. Poza polską grupą w wymianie udział bierze młodzież z Łotwy, Grecji, Rumunii i Cypru.

Temat spotkania jest bardzo oryginalny. W pierwszej jego fazie poza integracją i team buildingiem będziemy mięli okazję współtworzyć i brać udział w warsztatach, w trakcie których będziemy naprawiać przywiezione przez nas, zepsute przedmioty. Towarzyszyć temu będą dyskusje, czy warto jest kupować nowe rzeczy, jeśli te niedziałające da się naprawić.

Polska grupa przed wyjazdem na projekt przeprowadzi również wywiady ze swoimi dziadkami. Celem wywiadu jest uzyskanie informacji, jak przedstawiciele starszego pokolenia traktowali przedmioty codziennego użytku. Czy wymieniali je na nowe równie często, czy też może naprawianie było popularniejsze. Wyniki tych prac będziemy prezentować na projekcie.

W drugiej części wymiany omówimy temat na innym poziomie, a mianowicie czy w relacjach międzyludzkich częściej w razie problemów staramy się je naprawić, czy też po prostu zmieniamy znajomych. Wymianą będziemy promować wartość relacji międzyludzkich i zachęcać ludzi do pracy nad przyjaźniami, znajomościami i związkami nawet jeśli występują w nich problemy.

W sobotę 6 października w Krasnymstawie odbyło się spotkanie przygotowawcze polskiej grupy, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy oraz lider, Andrzej Smyk i członkowie stowarzyszenia HEureka Generator – Ewa Kostrubiec i Katarzyna Kurowska. W trakcie spotkania omawialiśmy nasze zadania i ustaliliśmy deadline’y na ich przygotowanie. Andrzej Smyk, który we wrześniu uczestniczył na Łotwie w spotkaniu liderów grup odpowiadał też na pytania dotyczące wyjazdu.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas FILMU ze spotkania liderów na Łotwie oraz do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania w Krasnymstawie i POZNANIA MOTYWACJI polskich uczestników.

Projekt realizuje nasz łotewski partner, organizacja JASMA z Rygi. Pozostali partnerzy to nieformalna grupa młodzieży See Why z Cypru, Anazitites Theatrou z Grecji i Hair Redivivus z Rumunii.

Projekt w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.