Uczniowie z Krasnegostawu po projekcie międzynarodowym w Chorwacji 2019-09-21 , archiwum aktualności - 2019

W dniach od 7 do 15 września 2019 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie z klas IIA: Patrycją Szurygą, Martyną Spyrą, IIB: Martyną Sawą, Kacprem Chwaszczem, IIIA: Anną Kasprzak, IIIB: Klaudią Sadlak wraz z liderką grupy, nauczycielką języka angielskiego panią Anetą Karczmarek, uczestniczyli w wymianie młodzieży w Ludbregu w Chorwacji.

Uczestnictwo w projekcie możliwe było dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem HEureka Generator z Zamościa.


Głównym celem projektu ‘’Get back to yOur roots!’’ było ukazanie wykluczeń społecznych. Uczestnicy z Grecji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Polski dyskutowali o tym problemie z punktu widzenia poszczególnych krajów.


Dzięki projektowi uczestnicy mieli możliwość rozwinąć swoje umiejętności językowe, a także zawrzeć nowe przyjaźnie, a co najważniejsze wiele się nauczyć. Ta wymiana pozwoliła na poznanie nowych kultur i doskonalenie samych siebie, ale również była okazją do wymiany doświadczeń.

Zajęcia trwające przez cały projekt dały uczestnikom wiele do myślenia jeżeli chodzi o wykluczenia społeczne, które w wielu krajach okazały się być podobne. Młodzież z wielu  europejskich miejsc zmaga się z takimi samymi problemami jak młodzi ludzie w Polsce, oni  również chcą wyjeżdżać ze swoich rodzinnych małych miast i miasteczek, ponieważ nie widzą tam dla siebie przyszłości.


Uczestnicy mieli również możliwość spotkania się z uczniami z miejscowego liceum. Ich rówieśnicy opowiadali o swoich zainteresowaniach, zajęciach, a także o tym czy podoba im się życie w małym miasteczku jakim jest Ludbreg. W trakcie projektu uczestnicy pracowali nad przygotowaniem ‘’Community Event’’, czyli dnia pełnego atrakcji, podczas którego wszyscy mieszkańcy mogliby spędzić wspólnie z uczestnikami czas i ich poznać.

Zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców Ludbrega, począwszy od tradycyjnych potraw krajów biorących udział w projekcie po różne zabawy i gry na powietrzu. Całe wydarzenie przebiegło fantastycznie.

Na zakończenie wymiany zorganizowano pożegnalną imprezę, gdzie nastąpiło podsumowanie projektu. „Ten wyjazd dał nam możliwość poznania wielu osób i uświadomienia sobie jak wykluczenia społeczne wpływają na nas i nasze społeczeństwo. Udział w wymianie młodzieży daje dużo możliwości i polecamy go każdemu. Każdy z nas przeżył przygodę i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu do Chorwacji w ramach projektu pt. ‘’Get back to  yOur roots!’’ – mówią polscy uczestnicy projektu.

Projekt realizowany przez  Razvojna Udruga Ludbreg (Chorwacja) w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’.

Polski partner projektu: Stowarzyszenie HEureka Generator, Zamość.

Tekst: uczennica klasy III B Klaudia Sadlak