Odszedł ppłk. Zbigniew Kruk. 2020-06-15 , archiwum aktualności - 2020

7 czerwca zmarł urodzony w 1926 Pan Zbigniew Kruk – żołnierz Armii Krajowej, więzień sowieckich łagrów. Miał wspaniały, wojenny życiorys, którym – ku przestrodze – chętnie dzielił się z młodym pokoleniem. Był jednym z uczestników dwóch międzynarodowych, realizowanych przez Zamojskie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie HEureka Generator projektów, pod wspólnym tytułem “Let me tell you a story”.

Pan Kruk jako czternastolatek został zaprzysiężony i wstąpił do ZWZ-AK przyjmując pseudonim “Witek”. Brał udział w wielu akcjach partyzanckich. 3 listopada 1944 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, którą następnie zamieniono na 10 lat katorżniczych robót na Syberii. Do Polski wrócił 13 grudnia 1955 r. Przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Zamościu i był członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość. Swoje przeżycia opisał w wydanej w 2010 r. Książce “Z Armii Krajowej na Sybir”.

Zapraszamy was do zapoznania się z niesamowitą lekcją żywej historii, której był bohaterem. Ukazała się ona w przygotowanej przez nas wspólnie z młodzieżą z sześciu krajów książce ‘Chodź opowiem ci historię – Szept zesłańców’. Materiał dostępny w języku polskim i angielskim.

Składamy wyrazy współczucia rodzinie.

Cześć jego pamięci.