We are all humans - wróciliśmy z wymiany młodzieży! 2017-03-26 , archiwum aktualności - 2017

   Dwa dni temu wróciliśmy z czeskiego Blańska, gdzie odbywała się międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach akcji kluczowej 1 europejskiego programu Erasmus+. Projekt zatytułowany ‘We are all humans’ poświęcony był tematowi dyskryminacji w społeczeństwie. W dziewięciodniowym spotkaniu udział wzięła młodzież z Czech, Słowacji, Bułgarii, Węgier i Polski.

Po zakończeniu części integracyjnej braliśmy udział w wielu ciekawych zajęciach poświęconych dyskryminacji i możliwości włączenia społecznego. Zorganizowaliśmy również event internetowy zatytułowany ‘Better together photo campaign’, którego efekty możecie zobaczyć TUTAJ. Zdjęcia mające na celu zwiększyć świadomość społeczną w obszarze omawianego przez nas tematu są obecnie reklamowane na wielu stronach internetowych w całej Europie.

Bardzo ważną częścią spotkania było przygotowanie i przeprowadzenie spotkania ze społecznością lokalną w bibliotece uniwersyteckiej w Brnie. Uczestnicy naszej wymiany posłużyli się metodą ‘human library’. Wybraliśmy wspólnie uczestników z naszej grupy, którzy związani są bezpośrednio z tematem dyskryminacji i przygotowani byli do przedstawienia swoich historii. Zasiedli oni w bibliotece przy specjalnie przygotowanych stolikach odgrywając rolę żywych książek. Odwiedzający bibliotekę mogli dosiąść się do stolika i poznawać ‘żywą książkę’ przez 15 min.

Pozostali uczestnicy w tym samym czasie prowadzili transmisję ‘live’ w internecie oraz wspomagali działania logistyczne (tłumaczenie zasad odwiedzającym, rozdawanie materiałów promocyjnych, tworzenie dokumentacji fotograficznej).

W spotkaniu w Czechach udział brało dwóch wolontariuszy HEureki: Kacper Sternik i Oskar Nowakowski oraz prezes naszej organizacji, Andrzej Smyk. Temat projektu jest bardzo związany z misją naszej organizacji, dla tego też było to niezwykle cenne doświadczenie, które zaprocentuje w niedalekiej przyszłości. Nasi wolontariusze pod opieką członków HEureki już w tej chwili pracują nad szkicem własnego projektu w oparciu o dotychczasowe doświadczenia.

Projekt realizowany był w ramach akcji kluczowej 1 europejskiego programu Erasmus+ przy finansowym wsparciu czeskiej Agencji Narodowej programu Erasmus+. Organizatorem był nasz czeski partner, organizacja Brno For You, a polskim partnerem Stowarzyszenie Art Avanti, z którym wspólnie skompletowaliśmy grupę w ramach współpracy lokalnej.