HEurekianie znowu aktywni międzynarodowo! 2017-07-19 , archiwum aktualności - 2017

   W dniach 1-9 lipca wzięliśmy udział w wymianie młodzieży zatytułowanej "(Un)touched", której tematem był bullying. Całe spotkanie odbyło się w małej czeskiej miejscowości Krasensko, obok Brna. W wymianie oprócz Stowarzyszenia Heureka Generator udział wzięły organizacje z Grecji, Austrii, Rumunii, Estonii oraz gospodarze, czyli Czechy.

Pierwsze dni, jak zawsze, przeznaczone były na poznanie się z innymi uczestnikami oraz integrację. Trzeciego dnia zaczęliśmy pracować nad głównym tematem wymiany. Rozpoczęliśmy od teorii, czyli od tego czym właściwie jest bullying. Dowiedzieliśmy się jakie mogą być jego rodzaje, że to zjawisko to nie tylko fizyczne znęcanie się nad słabszymi, ale także działania werbalne (np. przezywanie) oraz mentalne (np. ignorowanie, izolowanie).

Dzięki metodom edukacji pozaformalnej poznaliśmy jakie mogą być jego korzenie oraz jak możemy zapobiegać takim sytuacjom. Przez odgrywanie krótkich scenek dowiedzieliśmy się, że bardzo dużą rolę w zjawisku bullyingu odgrywają obserwatorzy (bystanders) i że to oni w wielu przypadkach mogą zmienić rzeczywistość.

Od początku wymiany analizowaliśmy mające miejsce w rzeczywistości sytuacje znęcania się nad innymi, ale największe wrażenie bez wątpienia zrobił na nas film "Nasza klasa", który bardzo dobitnie pokazał jakie mogą być konsekwencje tego zjawiska. Na pewno ten wieczór filmowy pozostanie w naszej pamięci na długo.

Podobnie jak inny wieczór, kiedy braliśmy udział w "night challenge". Zapamiętamy go nie tylko ze względu na łamigłówki, które musieliśmy rozwiązywać w trudnych warunkach, ale zwłaszcza dzięki burzy, która spotkała nas w drodze. Wszyscy, bez wyjątku, wróciliśmy do ośrodka cali przemoczeni.

Inny wieczór spędziliśmy natomiast poznając kulturę naszych krajów m.in. poprzez próbowanie różnych smakołyków, która każdy z nas przywiózł.


Podczas projektu był więc czas i na rozrywkę i na bardzo poważne tematy. Efekty naszej pracy, a także zdjęcia z wymiany można zobaczyć na blogu, który stworzyliśmy: untouchedyouthblog.wordpress.com. Zapraszamy!

Projekt realizowany był w ramach akcji kluczowej 1 europejskiego programu Erasmus+ (sektor ‘Młodzież’).