Warsztaty świąteczne w Rokitnie koło Lubartowa 2016-11-14 , archiwum aktualności - 2016

   Warsztaty świąteczne dla dzieci, które przeprowadzamy w Rokitnie k. Lubartowa, są efektem kursu szkoleniowego „Happy Community”, który odbył się w Czeskim Brnie w dniach 2-10.09.2016. Koordynatorem projektu był nasz czeski partner, organizacja 'Brno for you'. Był to projekt skierowany do mieszkańców małych miejscowości, którzy chcieliby zorganizować coś dla swojej społeczności lokalnej. Uczestnicy poznali tam całą strukturę projektu lokalnego, od planowania, przez realizację aż po ewaluację i kontynuację.

Dzięki temu łatwiej było im planować poszczególne etapy. Nauczyli się jak zareklamować swoje wydarzenie, rozplanować je krok po kroku, określić budżet i pozyskać fundusze.

Wszyscy pracowali podzieleni na grupy, zgodnie z pomysłem na wydarzenie, jakie chcieliby zorganizować. Nasza grupa opracowała projekt warsztatów świątecznych dla dzieci, ponieważ chcieliśmy, aby poprzez tworzenie ozdób własnoręcznie, zamiast kupowania ich w sklepie, dzieci nauczyły się jak celebrować święta w mniej komercyjny sposób. Dzięki temu rozwijały też swoją kreatywność i mogły spędzić czas z rówieśnikami.

Ze względu na to, że pochodzimy z różnych miejsc i mamy różne możliwości, każdy z nas mógł stworzyć oryginalny pomysł, dopasowując go do swoich warunków.

Trzygodzinne warsztaty realizowane przez organizację HEureka Generator odbywają się 12 i 26 listopada oraz 3 grudnia 2016, tak aby stworzone przez dzieci ozdoby mogły być wystawione w Urzędzie Gminy Lubartów na okres świąteczny.

Pierwsza część warsztatów, która miała miejsce 12.11 w Bibliotece w Rokitnie, zgromadziła kilkanaścioro dzieci. Niektóre przyszły razem z mamami, które były równie mocno jak ich pociechy zaangażowane w warsztaty.

Na początku dzieci uczyły się robić choinki z gazet, które potem ozdobiły zieloną lub złotą farbą, a także sztucznym śniegiem. Później doklejały naklejki i kokardki do swoich choinek. Składanie gazet zajęło prawie dwie godziny, jednak dzieci nie były zmęczone i po krótkiej przerwie zaczęły robić mikołaje, aniołki i bałwanki na patykach. Niektórzy używali bibuły, inni papieru, jeszcze inni filcu, dzięki czemu wszystkie prace były bardzo oryginalne.

Cieszymy się, że naszym działaniem mięliśmy szansę wzbogacić kilka dni mieszkańców Rokitna.

Pomysłodawcą warsztatów jest członek stowarzyszenia HEureka Generator, Karolina Szczepanik, która koordynowała wszystkie działania związane z tą inicjatywą.