Wróciliśmy z wymiany młodzieży w Rumunii 2018-03-10 , archiwum aktualności - 2018

Zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży zatytułowana „ADD, TAG, PROTECT, RESPECT”, która miała miejsce w malowniczym górskim mieście Busteni w Rumunii. Jej tematem była cyberprzemoc i zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Stowarzyszenie HEureka Generator  reprezentowali uczniowie II Liceum im. C. K. Norwida z Krasnegostawu: Weronika Gumieniak, Aleksandra Domańska, Karolina Hejduk, Mateusz Paradowskiwraz z liderem grupy, Anetą Karczmarek.

Podczas 10-dniowego projektu uczestnicy z ośmiu krajów (Rumunia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Hiszpania, Włochy, Polska, Grecja) uczestniczyli w licznych warsztatach związanych z tematem przewodnim projektu, wzięli udział w turnieju debat oraz byli współtwórcami filmów na temat cyberprzemocy.

To jeden z tych projektów, z których wracamy z nową wiedzą i doświadczeniami – mówią uczestnicy – Z racji tego, że żyjemy coraz częściej w wirtualnym świecie, warto mieć świadomość, jak skutecznie walczyć z cyberprzemocą. Kolejnym pozytywnym aspektem projektu był udział w debatach, gdzie razem z grupą wspólnie broniliśmy założonych tez. Takie doświadczenie jest nieocenione nie tylko w szkole, ale i w życiu codziennym”.

Uczestnicy podkreślają również jak ważny był kontakt z językiem obcym podczas pracy nad projektem. „Już po kilku dniach zaczynaliśmy myśleć w języku angielskim” – dodają.

Uczestnictwo w tego typu projektach pozwala nie tylko nabyć nowe kompetencje, ale przede wszystkim nabrać pewności siebie i otworzyć się na międzykulturowe doświadczenia, co jest nieocenioną cechą we współczesnym społeczeństwie.


Projekt realizowany przez rumuńską organizację Oden Nehoiu w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja kluczowa 1, sektor 'Młodzież'.