Archiwum aktualności - 2018

Upowszechnianie rezultatów wymiany 'Life in a frame' w Zamościu 2018-12-27

W listopadzie uczestniczyliśmy w litewskiej wymianie młodzieży zatytułowanej ‘Life in a frame’. Głównym tematem spotkania była amatorska fotografia. HEureka Generator reprezentowana była przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu.

Po powrocie do Polski przyszedł czas na rozreklamowanie rezultatów i zachęcenie kolejnych osób do wzięcia udziału w wymianach.
czytaj dalej

Materiały promocyjne projektu Dark side of consumism 2018-12-27

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami projektu 'Dark Side of Consumism', który odbył się w Rumunii na przełomie października i listopada tego roku. HEureka reprezentowana była przez młodzież z II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie.

Koordynatorem projektu była rumuńska organizacja Fundatia Pentru Tineret. HEureka była polskim partnerem działań.
czytaj dalej

Strona internetowa reklamująca wyniki projektu 'Life in a frame' 2018-12-12

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową prezentującą wyniki międzynarodowej wymiany młodzieży 'Life in a frame', która odbyła się w Trokach na Litwie w dniach 10-19.11.2018.

Stowarzyszenie HEureka Generator reprezentowane było przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. Liderem grupy była Paulina Lewandowska.

czytaj dalej

O pracy młodzieżowej w Rydze, nasze nowe doświadczenia 2018-11-26

Tydzień inspiracji w zakresie pracy młodzieżowej, to w skrócie efekt seminarium, w którym braliśmy udział w dniach 16-22.11.2018 w Rydze. W jego trakcie pracownicy młodzieżowi z 8 krajów Unii Europejskiej wymieniali się doświadczeniami związanymi ze swoją codzienną pracą.

Poruszyliśmy następujące tematy: definicja pracownika młodzieżowego w naszych krajach; współpraca z różnorodnymi instytucjami w naszych regionach; struktura naszej organizacji/instytucji; wolontariat w naszych organizacjach; nasze sukcesy i najważniejsze problemy, które chcemy rozwiązać.

czytaj dalej

Uczestniczyliśmy w spotkaniu ewaluacyjnym dla beneficjentów PURWM 2018-11-24

W Morach pod Warszawą zakończyło się spotkanie ewaluacyjne dla organizacji realizujących w 2018 roku projekty polsko ukraińskie w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Była to dla nas świetna okazja do zaprezentowania rezultatów wymiany ‘Let’s Debate’, którą realizowaliśmy we wrześniu razem z organizacją Kreativ z Winnicy.

Uczestnicy spotkania wymieniali się doświadczeniami związanymi z realizacją projektów. Poznaliśmy dobre praktyki oraz najczęstsze problemy i możliwości ich rozwiązań.

czytaj dalej

Wizyty studyjne w Rydze - zbieramy inspiracje do rozwoju HEureki 2018-11-21

Członkini HEureki Anna Misztal i prezes naszej organizacji, Andrzej Smyk w dniu wczorajszym brali udział w wizytach studyjnych w łotewskich instytucjach pracujących z młodzieżą i na rzecz młodzieży. W trakcie spotkań z członkami zarządów organizacji i wolontariuszami poznawaliśmy dobre praktyki pracy na poziomie lokalnym i międzynarodowym.

Mięliśmy okazję poznać struktury organizacji, sposoby pozyskiwania środków na działania, przykłady tworzenia efektywnych metod edukacji pozaformalnej oraz ciekawe zagospodarowania przestrzeni, w której pracuje się na co dzień z młodzieżą.

czytaj dalej

O wychowaniu seksualnym na Węgrzech 2018-11-18

Projekt ‘Flowers, Bees and other Taboos in SexEd’ zachęcił młodych ludzi do zastanowienia się nad tematem seksualności i spojrzenia na edukację seksualną oraz podejście społeczeństw europejskich do seksualności.

Uczestnicy omówili takie tematy, jak podstawowa anatomia i fizjologia człowieka, higiena seksualna, antykoncepcja i bezpieczny seks, tożsamość seksualna i rodzaje dyskryminacji seksualnej. Wszystko to odbywało się za pomocą pozaformalnych metod edukacyjnych: dyskusji, debat, warsztatów.

czytaj dalej

Materiał filmowy z naszego udziału w projekcie 'Fix, Don't Replace' 2018-11-17

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z MATERIAŁEM FILMOWYM przygotowanym przez nas z projektu 'Fix, Don't Replace'. Wymiana młodzieży odbyła się w październiku, a HEureka była reprezentowana przez młodzież z II LO im. C.K. Norwida z Krasnegostawu.

Czy w naszym życiu częściej staramy się naprawiać rzeczy, czy też je wyrzucamy i pozyskujemy nowe? To główne pytanie tego projektu w odniesieniu do przedmiotów codziennego użytku, jak też w odniesieniu do relacji międzyludzkich. Braliśmy udział w wielu niezapomnianych warsztatach i evencie w Rydze. Zapraszamy do oglądania! 

czytaj dalej

Wyniki projektu 'Say No' 2018-11-15

Nasz czeski partner, organizacja Brno for you kończy pracę nad raportem z wymiany młodzieży zatytułowanej 'Say No', która odbyła się w Czechach w sierpniu tego roku.

HEurekę reprezentowali uczniowie zamojskiej szkoły dwujęzykowej Smart School, a liderem grupy była Monika Siemieńczuk. Dziękujemy Moniko za współpracę, a uczniom za aktywny udział.

czytaj dalej

Let me tell you a story - Film promocyjny rumuńskiej części! Zgłoś się! 2018-11-14

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez HEureke MATERIAŁEM FILMOWYM promującym wymianę młodzieży 'Let me tell you a story - Visions of the past'. Kilka dni temu zakończyła się wizyta przygotowawcza, w której naszą organizację reprezentował Andrzej Smyk.

Jeśli jesteś studentem/studentką w wieku 19-30 lat i chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszych działań związanych z realizacją 'Let me tell you a story' skontaktuj się z nami: heurekagenerator@gmail.com

czytaj dalej

Odwiedziny w naszej partnerskiej szkole w Zamościu 2018-11-09

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, które odbyło się 6 listopada i było częścią naszych działań w ramach międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń 'Let me tell you how to tell the story'.

Przedstawiciele HEureki oraz nasi partnerzy z Polski, Macedonii, Czech, Łotwy, Litwy, Węgier, Rumunii i Cypru opowiadali młodzieży o tym, czym są lekcje 'żywej historii' i jak mogą się rozwijać poprzez spotkanie ze swoimi rówieśnikami z innych krajów w trakcie międzynarodowej wymiany młodzieży.

czytaj dalej

HEureka w Małochwieju Dużym 2018-11-08

Kolejna odwiedzona przez nas szkoła w trakcie seminarium ‘Let me tell you how to tell the story’ to Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Małochwieju Dużym.

Tutaj skupiliśmy się na tym by młodsi mieszkańcy Lubelszczyzny mięli okazję przetestować swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz przekonać się, że komunikacja werbalna to nie jedyny sposób na porozumiewanie się z przedstawicielami innych krajów.

czytaj dalej

Ponownie zawitaliśmy do naszego partnerskiego LO im. Jagiełły w Krasnymstawie 2018-11-07

Celem naszej kolejnej wizyty szkolnej w ramach seminarium ‘Let me tell you how to tell the story’ było ponownie przybliżenie młodzieży metody lekcji ‘żywej historii’. W zajęciach w I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie udział wzięły klasy III bh, III bg, III af oraz II bh.

Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat międzynarodowych wymian młodzieży organizowanych w ramach europejskiego programu Erasmus +.

czytaj dalej

HEureka w Liceum Norwida w Krasnymstawie 2018-11-06

Bardzo ważną częścią naszego seminarium wymiany doświadczeń zatytułowanego ‘Let me tell you how to tell the story’ były wizyty w naszych partnerskich szkołach. Dzięki nim młodzież miała szansę dowiedzieć się czym są lekcje ‘żywej historii’, poznać naszych zagranicznych partnerów i przygotować się do przyjęcia w swojej szkole jednego z seniorów, który już niedługo opowie swoją historię.

Pierwszą odwiedzoną przez nas szkołą w dniu 6 listopada było Liceum im. C.K. Norwida w Krasnymstawie. Cieszymy się bardzo, że dla części uczniów była to okazja do ponownego spotkania z naszymi partnerami po tym jak brali udział w projektach za granicą, czy też tych koordynowanych w Polsce przez HEurekę.

czytaj dalej

Ważny dzień naszego międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń 2018-11-05

4 listopada uczestnicy międzynarodowego seminarium ‘Let me tell you how to tell the story’ mięli pracowity dzień. W godzinach porannych odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady W Bełżcu (1942-1943), następnie wzięli udział w ‘lekcji żywej historii’, której bohaterką była pani Kazimiera Jamroz.

Przez jej historię skupiającą się na dzieciństwie w czasie Drugiej Wojny Światowej i dorastaniu w czasach komunizmu w Polsce przedstawiliśmy strukturę wywiadu ze świadkiem historii. Na koniec uczestnicy z 8 krajów europejskich odwiedzili zamojską starówkę.

czytaj dalej

Rozpoczynamy seminarium "Let me tell you how to tell the story"! 2018-11-04

Rozpoczęło się nasze seminarium "Let me tell you how to tell the story". W dniu wczorajszym uczestnicy z Polski, Węgier, Rumunii, Macedonii, Czech, Cypru, Litwy i Łotwy opowiadali o swojej codziennej pracy oraz dla czego temat 'Lekcje żywej historii' są metodą, której chcą używać.

Mięliśmy też okazję zobaczyć ze szczytu zwierzynieckiej Bukowej Góry wieś Sochy i opowiedzieć naszej grupie historię masowego mordu dokonanego na mieszkańcach przez niemieckiego okupanta w czasie Drugiej Wojny Światowej.

czytaj dalej

Konsumpcjonizm - jego znaczenie w naszym życiu - po wymianie w Rumunii 2018-11-04

W dniach 25 października do 2 listopada br. uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie z klasy III A Adrianna Ścibor, Julia Dolak i Dominika Poznańska oraz z klasy III B Weronika Proskura wraz z liderką grupy Ewą Łubińską, uczestniczyły w wymianie młodzieży w malowniczej górskiej miejscowości Busteni w Rumunii.

W projekcie pt.”Dark Side of the Consumism” udział brała młodzież z ośmiu europejskich krajów: Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Grecji, Macedonii, Rumunii i Polski. Celem projektu było podniesienie świadomości młodych ludzi na temat wpływu negatywnych efektów niekontrolowanego i nieodpowiedzialnego konsumizmu na jakość życia i środowisko naturalne.

czytaj dalej

Wróciliśmy z wymiany młodzieży na Łotwie 2018-11-01

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć dokumentującą udział HEureki w wymianie młodzieży ‘Fix, Don’t Replace’, która odbyła się na Łotwie w dniach 16-24.10.2018. Naszą organizację reprezentowali: Adrian Stafijowski, Andrzej Szałaj, Natalia Domaciuk, Wiktoria Malinowska i Wiktoria Mazurek.

Na co dzień są to uczniowie II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, lokalnego partnera HEureki. Liderem grupy był Andrzej Smyk. W galerii możecie też poznać opinie polskich uczestników o projekcie.

czytaj dalej

Patronat Prezydenta Zamościa nad naszym seminarium 2018-11-01

Z przyjemnością informujemy, że zaczynające się 2 listopada międzynarodowe seminarium wymiany doświadczeń "Let me tell you how to tell the story" realizowane będzie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość, Pana Andrzeja Wnuka.

W jego trakcie wspólnie z partnerami z Rumunii, Czech, Węgier, Litwy, Macedonii, Łotwy, Cypru i Polski będziemy przygotowywać plany wdrażania 'Lekcji Żywej Historii' w naszych partnerskich szkołach w całej Europie.

czytaj dalej

4EUclusion - Walczymy z wykluczeniem społecznym 2018-10-31

30 października uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu zakończyli ośmiodniową, międzynarodową wymianę młodzieży zatytułowaną 4EUclusion. Spotkanie odbywało się w Czechach, w górskim miasteczku Vrchlabi. Wyjazd młodzieży był możliwy dzięki współpracy, jaką szkoła nawiązała z Heureką.

Głównym celem wymiany było zwrócenie uwagi na problem wykluczenia społecznego, dyskryminacji na tle rasowym, religijnym, czy seksualnym oraz stworzenie możliwości rozwojowych osobom z mniejszymi szansami.

czytaj dalej

O ciemnej stronie konsumpcjonizmu - wymiana młodzieży w Rumunii 2018-10-09

25 listopada wyjeżdżamy na międzynarodową wymianę młodzieży, która odbędzie się w rumuńskim, górskim miasteczku Busteni. Wymiana zatytułowana ‘Ciemna strona konsumpcjonizmu’ zgromadzi 34 młodych ludzi i 8 liderów grup z Bułgarii, Włoch, Grecji, Macedonii, Łotwy, Polski, Hiszpanii i Rumunii.

Kontekst projektu wiąże się z negatywnym wpływem i negatywnymi skutkami konsumpcjonizmu dla zdrowia i środowiska. Celem projektu jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat negatywnych skutków niekontrolowanej i nieodpowiedzialnej konsumpcji oraz jej wpływu na jakość życia i otaczającego nas środowiska.

czytaj dalej

Przeprowadziliśmy szkolenie dla nauczycieli w Krasnymstawie 2018-10-08

W ostatnią sobotę odwiedziliśmy Krasnystaw, gdzie przeprowadziliśmy kurs szkoleniowy zatytułowany ‘Metody edukacji pozaformalnej jako innowacyjna i skuteczna forma kształtowania kompetencji przyszłości’. Uczestnikami szkolenia byli nauczyciele z naszej partnerskiej szkoły – I LO im. Władysława Jagiełły.

W trakcie 8 godzinnego spotkania omówiliśmy możliwości zwiększania efektywności pracy w grupie dzięki zastosowaniu metod integracyjno - team buildingowych.

czytaj dalej

Przygotowujemy się do wyjazdu na Łotwę - 'Fix, Don't Replace' 2018-10-08

Już za tydzień młodzież z II LO im. Norwida w Krasnymstawie będzie reprezentować Heurekę  na międzynarodowej wymianie młodzieży ‘Fix, Don’t Replace’, która odbędzie się w rekreacyjnym parku Laumas 100km od Rygi. Poza polską grupą w wymianie udział bierze młodzież z Łotwy, Grecji, Rumunii i Cypru.

Temat spotkania jest bardzo oryginalny. W pierwszej jego fazie poza integracją i team buildingiem będziemy mięli okazję współtworzyć i brać udział w warsztatach, w trakcie których będziemy naprawiać przywiezione przez nas, zepsute przedmioty.
czytaj dalej

Nowe partnerstwo lokalne HEureki! 2018-10-05

W dniu dzisiejszym w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu odbyło się spotkanie, w trakcie którego omawialiśmy możliwości zaangażowania zamojskiego Liceum w nasze działania lokalne i międzynarodowe.

Cieszymy się, że już dzisiejsze spotkanie doprowadziło do kilku konkretnych ustaleń odnośnie naszej współpracy. W listopadzie nasz nowy partner będzie pomagał nam w dwóch akcjach lokalnych związanych z eventem ‘Human Library’ i szkolnym turniejem debat oksfordzkich. Uczniowie tej szkoły również w listopadzie wezmą udział w międzynarodowej wymianie młodzieży zatytułowanej ‘Life in a frame’, która odbędzie się w Trakai na Litwie.

czytaj dalej

Relacja naszego partnera z kursu szkoleniowego na Węgrzech 2018-09-29

  Zapraszamy do zapoznania się z relacją z kursu szkoleniowego 'Let it be vol. 2 - Shared wisdom', przygotowaną przez Monikę Kwiecień, nauczycielkę języka angielskiego z I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie. Monika reprezentowała naszą organizację na mocy deklaracji partnerskiej, jaką mamy podpisaną z krasnostawskim liceum.

Projekt realizował nasz węgierski partner, stowarzyszenie Co-Efficient z Budapesztu. HEureka była polskim partnerem działań.

czytaj dalej

Nowe partnerstwo HEureki w Zamościu 2018-09-26

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie HEureka Generator podpisało deklarację współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu.

W spotkaniu udział wzięli: Dyrektor szkoły, pani Lidia Sternik, Zastępca dyrektora, pan Jerzy Goryczka, Prezes HEureki, Andrzej Smyk oraz Ewa Kostrubiec, członek naszej organizacji i jednocześnie nauczyciel w powyższej szkole.

czytaj dalej

Wideo zaproszenie dla uczestników wymiany 4EUclusion 2018-09-24

W czeskiej miejscowości Blansko k. Brna zakończyło się wczoraj spotkanie przygotowawcze do międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘4EUclusion’. Celem projektu jest wzmocnienie włączenia społecznego młodych ludzi z mniejszymi szansami.

Uczestnicy spotkania omówili między innymi wszystkie wymagane dokumenty, które zapewnią bezpieczeństwo działań i przejrzystość zasad udziału oraz podzielili między siebie obowiązki związane z prowadzeniem zajęć w trakcie wymiany.

czytaj dalej

Upowszechnianie rezultatów węgierskiego projektu historycznego 2018-09-24

We wrześniu 2018 roku grupa polska, która uczestniczyła w projekcie "Elsewhere - exploring narratives of forced displacements and deportations of the '40s.", przygotowała  wystawę oraz prezentację multimedialną dotyczącą swojego w nim udziału.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie zaprezentowane zostały zdjęcia i materiały z międzynarodowej wymiany młodzieży na Węgrzech.

czytaj dalej

Kolejna część z serii "Let me tell you a story" już nie długo w Rumunii! 2018-09-18

W projekcie "Chodź, opowiem Ci historię - Wizje przeszłości" udział weźmie 30 młodych ludzi z 5 krajów europejskich. W jego trakcie przedstawiciele starszych pokoleń opowiedzą młodzieży o swoich losach w skomplikowanym okresie historycznym.

Dzięki temu zyskamy szansę na lekcję historii związanej z głównym zagadnieniem projektu, jakiej nie mięlibyśmy szansy doświadczyć w innych warunkach.

czytaj dalej

Nasze seminarium zaakceptowane przez agencję narodową Erasmus+! 2018-09-14

Z radością informujemy, że nasze międzynarodowe seminarium z elementami wizyty studyjnej, zatytułowane ‘Let me tell you how to tell the story’ zostało zaakceptowane przez polską Narodową Agencję programu Erasmus+.

W trakcie seminarium razem z naszymi partnerami z Czech, Rumunii, Cypru, Węgier, Litwy, Łotwy, Macedonii i Polski przedyskutujemy kilka lat doświadczeń w realizacji serii projektów ‘Let me tell you a story’.

czytaj dalej

Polsko Ukraińska wymiana - nasze interakcje na ulicach Zamościa 2018-09-09

  Nie tylko w szkołach spotykaliśmy się z młodzieżą. Piękne, ręcznie przygotowane ulotki reklamujące strone FB projektu, bloga projektu i Polsko Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży trafiły w ręce młodych Zamościan 5 września w godzinach popołudniowych.

Akcja ulotkowa zakończyła się pełnym sukcesem, a jej przebieg możecie zobaczyć w galerii dołączonej do tego posta. Raz jeszcze uczestnicy Let’s Debate – dobra robota! ;-)

czytaj dalej

LET'S DEBATE - po spotkaniach uczestników projektu z młodzieżą szkolną 2018-09-08

Zamość, Krasnystaw, Małochwiej Duży... Trzy licea i szkoła podstawowa, w sumie ponad 250 młodych osób 6 września spotkało się z uczestnikami polsko ukraińskiej wymiany młodzieży ‘Let’s Debate’.

Była to niezwykle ważna część wymiany mająca na celu zareklamowanie naszych wspólnych działań, tego czym jest międzynarodowa wymiana młodzieży i edukacja pozaformalna. Pokazywaliśmy też jak kulturalnie i bezkonfliktowo wymieniać się poglądami na ważne dla nas tematy, nawet jeśli są one trudne.

czytaj dalej

Relacje telewizyjne i radiowe z naszych spotkań ze społęcznością lokalną 2018-09-06

Zapraszamy do zapoznania sięz relacjami telewizyjnymi i radiowymi dotyczącymi naszych interakcji ze społecznościami lokalnymi Lubelszczyzny w trakcie międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej 'Let's Debate'.

5 września uczestnicy projektu przez ponad pół dnia odwiedzali szkoły oraz rozmawiali z mieszkańcami naszego regionu na ulicach. Oto relacje w PANORAMIE LUBELSKIEJ (TVP3) i RADIU LUBLIN.

czytaj dalej

Już jutro spotkania uczestników LET'S DEBATE ze społecznością lokalną naszego regionu 2018-09-04

W dniu jutrzejszym HEureka rusza na podbój województwa lubelskiego ;-). Już od wczesnych godzin porannych uczestnicy polsko ukraińskiej wymiany młodzieży zatytułowanej „Let’s Debate” będą spotykać się z mieszkańcami naszego regionu by zachęcać ich do aktywnego obywatelstwa oraz będą promować wyniki naszego spotkania.

Będziemy też reklamować Polsko Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży, która umożliwia młodym Polakom i Ukraińcom wspólne spotkania i wymianę doświadczeń.

czytaj dalej

Wymiana o przeciwdziałaniu uzależnieniom zakończona 2018-09-04

  Wróciliśmy z międzynarodowej wymiany młodzieży ‘Say No’, która zakończyła się 29 sierpnia w Czeskiej miejscowości Vrchlabi. W spotkaniu poświęconemu przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży udział wzięli młodzi ludzie z Czech, Polski, Rumunii, Grecji i Łotwy.

Organizatorem projektu był ansz czeski partner, organizacja ‘Brno for you’ z Brna. HEureka była polskim partnerem projektu.

czytaj dalej

HEureka ma swoje oficjalne maskotki! 2018-09-03

   Z dumą informujemy, że od 30 sierpnia nasza organizacja posiada oficjalne maskotki! PANI HEUREKA i PAN GENERATOR zostały stworzone przez panią Stanisławę Rybińską z Zamościa, której bardzo serdecznie dziękujemy za włożoną w przygotowanie pracę i piękny finalny efekt :D

Zaraz po przekazaniu PANI HEUREKA i PAN GENERATOR udali się w podróż na swój pierwszy projekt z naszą organizacją.

czytaj dalej

Kolejna wymiana poświęcona historii XX wieku zakończona, tym razem na Węgrzech 2018-08-28

Od 25 lipca do 3 sierpnia br. uczniowie i absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie uczestniczyli w wymianie młodzieży w stolicy Węgier, Budapeszcie.

Agnieszka Warchocka, Aleksandra Wołyniak, Ilona Kalamon, Karolina Gaweł i Filip Huba wraz z liderem grupy, Ewą Łubińską brali udział w projekcie pt.” Elsewhere - exploring the narratives of forced displacements and deportations of the ‘40” przygotowanym przez węgierskie stowarzyszenie Co-Efficient we współpracy z polskim partnerem, Stowarzyszeniem Heureka Generator z Zamościa.

czytaj dalej

Materiał filmowy - warsztaty nowoczesnych technologii w Rydze 2018-08-26

  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym dokumentującym warsztaty nowoczesnych technologii na Uniwersytecie Technicznym w Rydze w trakcie międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Engadget’, która odbyła się w dniach 28.07 – 04.08.2018 w ośrodku "Pilsetnieki", w miasteczku Slampe na Łotwie.

Materiał dostępny jest TUTAJ

czytaj dalej

Spotkanie przygotowawcze do wymiany 'Let's debate' 2018-08-24

  Zakończyła się właśnie wizyta przygotowawcza do międzynarodowej wymiany młodzieży ‘Let’s Debate’, którą Stowarzyszenie HEureka Generator realizuje wspólnie z ukraińską organizacją KREATIV z Winnicy w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

W trakcie spotkania dzieliliśmy między siebie obowiązki, nanosiliśmy ostatnie poprawki do planu dziennego, wizytowaliśmy miejsca ważne dla naszej wymiany oraz omówiliśmy logistykę działań.

czytaj dalej

'Say No' - spotkanie przygotowawcze w szkole 'Smart School' 2018-08-20

HEureka Generator przygotowuje kolejną grupę młodzieży do spotkania z rówieśnikami z innych krajów europejskich. Tym razem są to młodzi ludzie w wieku 13-14 lat ze szkoły 'Smart School' (Zamość), która jest partnerem lokalnym HEureki.

Projekt zatytułowany 'Say No' odbędzie się w miejscowości Vrchlabi w Czechach i poświęcony jest tematowi uzależnień wśród młodzieży. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą m.in. nadmierne poświęcanie czasu grom komputerowym czy portalom społecznościowym.

czytaj dalej

Wizyta przygotowawcza do wymiany młodzieży o tematyce historycznej w Budapeszcie 2018-07-26

   W dniach 16-18 lipca w Budapeszcie odbyło się spotkanie przygotowawcze do międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Elsewhere - Exploring narratives of forced displacements and deportations of the '40s’.

Projekt skupia się wokół tematu upamiętnienia ofiar reżimów totalitarnych, podniesienia świadomości naszej społeczności lokalnej o przymusowych wysiedleniach i deportacjach z czasów Drugiej Wojny Światowej.

czytaj dalej

W Czechach zakończył się kurs szkoleniowy 'We are all humans' 2018-07-26

Stowarzyszenie HEureka Generator było polskim partnerem kursu szkoleniowego ‘We are all humans’ organizowanego przez naszego czeskiego partnera, organizację ‘Brno for you’.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z możliwościami stosowania metody ‘Human Library’ oraz zaprojektowali możliwości uczestniczenia w ‘human library’ dla swoich społeczności lokalnych.

czytaj dalej

Jak właściwie używać mediów społecznościowych i nowoczesnych technologii 2018-07-13

Zapraszamy was to poznania polskiej grupy, która pod szyldem HEureki Generator już 28 lipca wyjedzie na Łotwę by uczestniczyć w międzynarodowej wymianie młodzieży zatytułowanej Engadget.

Projekt poświęcony jest rozwiązywaniu problemów społecznych poprzez właściwe wykorzystanie mediów społecznościowych.

czytaj dalej

Promocja naszej książki - spotkanie z Sybirakami 2018-07-13

12 lipca 2018 roku w ‘Zamojskim Oddziale Związku Sybiraków’ odbyło się spotkanie promujące książkę ‘Chodź opowiem ci historię – Szept Zesłańców’, która jest jednym z rezultatów międzynarodowego projektu o tym samym tytule.

Książka zawiera wywiady z osobami, które zostały zesłane na Syberię w trakcie Drugiej Wojny Światowej. W spotkaniu uczestniczyli między innymi bohaterowie naszej publikacji.

czytaj dalej

Pogłębimy wiedzę o metodzie 'żywej biblioteki' 2018-07-12

   Już w najbliższą niedzielę w czeskiej miejscowości Moravec rozpocznie się międzynarodowy kurs szkoleniowy zatytułowany ‘We are all humans’.

Jest to kontynuacja międzynarodowej wymiany młodzieży o tym samym tytule, która odbyła się w marcu 2017 roku i została nagrodzona przez czeską agencję narodową w kategorii najlepszy projekt młodzieżowy sektora ‘Młodzież’ w 2017 roku. W wymianie udział brali między innymi wolontariusze HEureki.

czytaj dalej

Nasz projekt nominowany do nagrody EduInspiracje 2018! 2018-07-09

   Z przyjemnością informujemy, że realizowana przez Stowarzyszenie HEureka Generator w drugiej połowie 2017 roku polsko ukraińska wymiana młodzieży zatytułowana ‘Keep Talking’ została nominowana do nagrody EduInspiracje2018.

Konkurs jest przeznaczony dla beneficjentów instytucjonalnych programów: Erasmus+, PO WER, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz dla organizacji i instytucji należących do sieci Eurodesk Polska.

czytaj dalej

Młodzi liderzy wrócili z Czech 2018-07-06

Grupa młodzieży z Zamościa wróciła 4 lipca z czeskich Beskidów gdzie brała udział w projekcie ‘Summer School for young changemakers’. Stowarzyszenie HEureka Generator było tym razem reprezentowane przez grupę uczniów z Podstawowej Szkoły Dwujęzycznej SMART SCHOOL w Zamościu, która jest partnerem lokalnym naszej organizacji.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z blogiem dokumentującym wszystkie działania młodzieży z Polski, Czech, Węgier i Słowacji:

czytaj dalej

Wymiana młodzieży o kompetencjach kluczowych zakończyła się na Węgrzech 2018-07-04

28 czerwca zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży zatytułowana ‘Four Four Two-Key Players with Key Competences’. Projekt skupił się na stworzeniu możliwości rozwoju kompetencji kluczowych, które pomogą młodzieży w odnalezieniu się na rynku pracy w niedalekiej przyszłości.

Stowarzyszenie HEureka Generator, które było polskim partnerem projektu zaangażowało w działania projektowe naszego lokalnego partnera - I Liceum Ogólnokształcące im. W. Jagiełły w Krasnymstawie. Młodzież z tej szkoły reprezentowała naszą organizację.

czytaj dalej

Spotkanie z naszym partnerem lokalnym w Krasnymstawie 2018-06-22

We wtorek 19 czerwca w Krasnymstawie spotkaliśmy się z naszym partnerem lokalnym – II LO im. C.K. Norwida. Spotkanie służyło podsumowaniu dotychczasowej współpracy oraz omówieniu wspólnych planów na najbliższe miesiące.

Krasnostawskie Liceum aktywnie angażuje się w nasze działania służące zwiększeniu szans rozwoju młodych ludzi w naszym regionie dla tego też była to świetna okazja do wymiany licznych już doświadczeń obu partnerów.

czytaj dalej

Wymiana młodzieży poświęcona tematowi uzależnień już w sierpniu w Czechach 2018-06-22

Zakończyło się spotkanie przygotowawcze przed zagranicznym wyjazdem uczniów Podstawowej Szkoły Dwujęzycznej Smart School w Zamościu do Czech na wymianę młodzieżową w ramach projektu „Say No”.

W spotkaniu wzięli udział uczestnicy wyjazdu - zakwalifikowani uczniowie 7 klasy oraz gimnazjum. Podczas spotkania omawiane były najważniejsze kwestie organizacyjne i formalne,  zasady dotyczące uczestnictwa  w zagranicznej wymianie, uczniowie zapoznali się także z wymaganiami i oczekiwaniami stawianymi przez organizatorów.

czytaj dalej

Spotkanie przygotowawcze do kolejnego projektu historycznego, tym razem na Węgrzech 2018-06-17

W dniu 16 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie przygotowawcze grupy polskiej planującej udział w projekcie Erasmus+ pt. ’Elsewhere - Exploring narratives of forced displacements and deportations of the ‘40s’. Wyjazd 25 lipca br.

Projekt, prowadzony w języku angielskim, potrwa do 3 sierpnia 2018 r. i odbędzie się w Budapeszcie. Organizatorem projektu jest węgierska organizacja Co-Efficient, a polskie stowarzyszenie HEureka Generator z Zamościa jest jego polskim partnerem.

czytaj dalej

Spotkanie koordynatorów PURWM w Warszawie 2018-06-16

14 czerwca w Warszawie odbyło się  spotkanie dla przedstawicieli organizacji, które otrzymały dofinansowane na realizację projektów w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Stowarzyszenie HEureka Generator będzie realizować projekt zatytułowany ‘Let’s Debate’

Głównym celem projektu ‘Let’s debate’ jest zwiększenie aktywności obywatelskiej młodych ludzi poprzez rozwinięcie kompetencji i zdobycie narzędzi przydatnych do bycia aktywnym oraz praktyczne poznanie aktywnego działania.

czytaj dalej

Młodzież z Zamościa jedzie do Czech 2018-06-14

W piątek 8 czerwca odbyło się spotkanie przygotowawcze przed zagranicznym wyjazdem do Czech uczniów Podstawowej Szkoły Dwujęzycznej SMART SCHOOL w Zamościu na letnią szkołę „Summer school for young changemarkers”.

W spotkaniu wzięli udział uczestnicy wyjazdu - zakwalifikowani uczniowie 5 i 6 klasy. Podczas spotkania omawiane były najważniejsze kwestie organizacyjne i formalne, zasady dotyczące uczestnictwa w zagranicznej wymianie.

czytaj dalej

'Engadget' na Łotwie 2018-06-13

Trzy dni temu zakończyła się wizyta przygotowawcza do międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Engadget’.

W jej trakcie spotkali się liderzy grup z Łotwy, Polski, Niemiec, Litwy i Estonii. Omawiali wspólnie podział obowiązków, logistykę wymiany oraz zwizytowali ośrodek, w którym odbędzie się spotkanie.

czytaj dalej

Letnia szkoła dla młodych liderów w ramach Funduszu Wyszehradzkiego 2018-06-12

   Po raz kolejny HEureka Generator współpracuje z czeską organizacją Brno for you, tym razem w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Czesi koordynują projekt zatytułowany ‘Summer School for young changemakers’.

Uczestnikami projektu będą młodzi ludzie z Czech, Polski, Słowacji i Węgier w wieku 12-15 lat. W trakcie spotkania będą zdobywać lub rozbudowywać kompetencje, które pomogą im być aktywnymi obywatelami.
czytaj dalej

'Smart School' - nasz nowy partner w Zamościu 2018-06-06

   5 czerwca w zamojskiej szkole ‘Smart School’ odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezes stowarzyszenia HEureka Generator Andrzej Smyk, zaprezentował nowemu partnerowi możliwości współpracy partnerskiej. Cieszymy się, że zyskaliśmy kolejną możliwość wspólnego zwiększania szans rozwoju młodych ludzi w Zamościu.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania dwóch grup młodzieży ze ‘Smart School’ do udziału w międzynarodowych projektach, które na przełomie czerwca i lipca oraz w sierpniu odbędą się w Czechach. Projekty skupiać się będą wokół tematów liderstwa młodzieżowego i walki z uzależnieniami.

czytaj dalej

4-4-2, o kompetencjach kluczowych na Węgrzech 2018-06-06

   W dniach 19-28 czerwca będziemy uczestniczyć w międzynarodowej wymianie młodzieży zatytułowanej ‘4-4-2 Key Players competences’.

Koncepcja projektu opiera się na analogiach między światem piłki nożnej i ogólnym rynkiem pracy, kontekstualizując je i wykorzystując ramy do rozpoznawania, analizowania i rozwijania kluczowych kompetencji za pomocą edukacji poza formalnej i samokształcenia.

czytaj dalej

Sukces - nasz projekt 'Let's debate' został zaakceptowany przez PURWM! 2018-05-17

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży został zaakceptowany przez grantodawcę. Wymiana młodzieży zatytułowana ‘Let’s debate’ poświęcona jest aktywnemu obywatelstwu i szansom rozwoju dla młodych ludzi w dzisiejszej Europie.

Naszą główną metodą pracy będą debaty, dzięki którym wzmocnimy nasze zdolności językowe, umiejętności występowania przed grupą i talenty retoryczne.

czytaj dalej

Zakończyła się wymiana młodzieży na Cyprze 2018-05-15

   W niewielkiej cypryjskiej miejscowości Agros położonej w górach Troodos 36 młodych ludzi z Polski, Cypru, Portugalii, Hiszpanii, Węgier i Estonii spotkało się żeby debatować i dzielić się wiedzą na temat ochrony środowiska.

Pięcioosobowa grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Krasnymstawie pod opieką nauczyciela języka angielskiego pana Leszka Klucha reprezentowała Stowarzyszenie HEureka Generator.
czytaj dalej

Nasz kanał na Youtube! 2018-05-09

   Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych inicjatyw i projektów na kanale Youtube Stowarzyszenia HEureka Generator.

Kanał powoli się rozrasta i dokumentuje to wszystko, co udało nam się do tej pory wspólnie zrobić ucząc się, bawiąc i integrując zarówno z najbliższą społecznością, jak i z Europejczykami z wielu krajów.

Nasz kanał dostępny jest TUTAJ

czytaj dalej

Koniec wizyty przygotowawczej do wymiany młodzieży '"Live it, Care it, Share it'. 2018-04-10

Zakończyła się wizyta przygotowawcza do międzynarodowej wymiany młodzieży "Live it, care it, share it". Stowarzyszenie HEureka Generator jest polskim partnerem projektu, organizowanego przez naszych przyjaciół z nieformalnej grupy młodzieży ‘See Why’ z Nikozji na Cyprze.

W spotkaniu udział wziął lider polskiej grupy, Leszek Kluch (nauczyciel języka angielskiego  II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, które jest partnerem lokalnym naszej organizacji) oraz Filip Huba, który reprezentował grupę młodzieży, która w czerwcu będzie aktywnie uczestniczyć w wymianie na Cyprze.

czytaj dalej

Wróciliśmy z Węgier - wymiana młodzieży o sztuce ulicznej i aktywnym obywatelstwie 2018-04-05

29 marca wróciliśmy z międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Spraycan – The power of streetart II’. Głównym tematem wymiany była aktywizacja młodzieży, obywatelstwo europejskie i sztuka ulicy jako kanał komunikacji.

W polskiej grupie reprezentującej Stowarzyszenie HEureka Generator znaleźli się uczniowie dwóch krasnostawskich liceów: II LO im. C.K. Norwida i I LO im. W. Jagiełły.

czytaj dalej

Wywiady z Sybirakami - książka gotowa! 2018-03-29

Miesiące przygotowań, wspólne zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, wielu poznanych nowych ludzi z pasją i zgromadzenie ogromnych doświadczeń dla dalszego rozwoju organizacji naszej oraz organizacji naszych partnerów – to wszystko dała nam realizacja międzynarodowego projektu młodzieżowego ‘Let me tell you a story – Whisper of exile’.

Wyniki naszego działania w międzynarodowej grupie dokumentują przygotowane przez nas pięć filmów o projekcie, BLOG z relacjami uczestników, strona projektu na portalu społecznościowym FB, witryna poświęcona serii projektów ‘Let me tell you a story’, 20 newsów w lubelskich mediach (TV, Radio, portale regionalne)...
czytaj dalej

Rozprzestrzeniamy rezultaty naszej wymiany 2018-03-12

Kontynuujemy nasze prace nad rozprzestrzenianiem rezultatów międzynarodowej wymiany młodzieży ‘Let me tell you a story – Whisper of exile’. Obecnie organizacje partnerskie projektu reklamują materiały filmowe, które zostały stworzone w trakcie spotkania w Polsce.

Dzięki nim zyskujemy wielu odbiorców pośrednich, którzy poznają jaki był nasz wspólny pomysł, co udało nam się osiągnąć oraz jaka jest struktura międzynarodowej wymiany młodzieży.

czytaj dalej

Druga prezentacja wyników kursu szkoleniowego o Grach Teatralnych 2018-03-10

   Druga prezentacja wyników kursu szkoleniowego o Grach Teatralnych za nami. Prezentację przeprowadziła Iza Wlizło, wolontariuszka Stowarzyszenia HEureka Generator i jednocześnie uczestniczka zakończonego kursu.

W dniu 9 marca na wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie miałam okazję zaprezentować studentom wyniki węgierskiego projektu "Imagination has no barriers" – mówi Iza. Przekazane informacje wzbudziły duże zainteresowanie oraz chęć wzięcia udziału w kolejnych projektach.

czytaj dalej

Wróciliśmy z wymiany młodzieży w Rumunii 2018-03-10

Zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży zatytułowana „ADD, TAG, PROTECT, RESPECT”, która miała miejsce w malowniczym górskim mieście Busteni w Rumunii. Jej tematem była cyberprzemoc i zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Stowarzyszenie HEureka Generator  reprezentowali uczniowie II Liceum im. C. K. Norwida z Krasnegostawu: Weronika Gumieniak, Aleksandra Domańska, Karolina Hejduk, Mateusz Paradowskiwraz z liderem grupy, Anetą Karczmarek.

czytaj dalej

Prezentacja rezultatów węgierskiego kursu szkoleniowego 2018-03-08

   Dwa dni temu w Środowiskowym Domu Samopomocy ‘Krok Dalej’ w Białobrzegach odbyła się lokalna prezentacja wyników międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘Imagination has no barriers’, który odbył się w listopadzie zeszłego roku na Węgrzech. Prezentację przeprowadziły uczestniczki kursu: Anna Ignaciuk i Monika Siemieńczuk (Stowarzyszenie ‘Art Avanti).

Celem projektu było przedstawienie pracownikom młodzieżowym metody edukacji pozaformalnej – Gry teatralnej rozgrywanej na żywo oraz zademonstrowanie jak jej używać włączając społecznie osoby ze specjalnymi potrzebami.

czytaj dalej

Nasze materiały filmowe o historycznej wymianie młodzieży 2018-03-07

   Nasze spotkanie w Polsce w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży ‘Let me tell you a story – Whisper of exile’ zakończyło się 10 lutego. Nie było to ostatnie przewidziane przez nas działanie. Teraz wspólnie z naszymi partnerami rozpoczęliśmy pracę nad rozprzestrzenianiem rezultatów projektu.

Przygotowaliśmy między innymi materiały filmowe prezentujące najważniejsze chwile naszego projektu. Powstałe materiały możecie obejrzeć poniżej:

czytaj dalej

O ochronie środowiska - HEureka partnerem wymiany młodzieżowej na Cyprze 2018-03-06

   Rozpoczęliśmy przygotowania do międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Live it, care it, share it’. Organizatorem projektu jest nasz cypryjski partner, nieformalna grupa młodzieży ‘See Why’.

Celem projektu jest podniesienie świadomości wśród młodych ludzi na temat środowiska naturalnego i omówienie rozwiązań, które można wdrożyć w naszym codziennym życiu by je chronić.

czytaj dalej

Rozprzestrzeniamy rezultaty czeskiej wymiany młodzieży 2018-03-06

   Na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku uczestniczyliśmy w międzynarodowej wymianie młodzieży zatytułowanej ‘Let me tell you story 4: Stories from behind the iron curtain’. Organizował ją nasz czeski partner, Stowarzyszenie ‘Brno for you’, a uczestnikami była młodzież z Czech, Słowacji, Polski, Łotwy, Turcji, Węgier i Rumunii.

Nasza organizacja, polski partner projektu, reprezentowana była przez młodzież z II LO im. C.K. Norwida. Jest to nasz partner w działaniach lokalnych i międzynarodowych.

czytaj dalej

Młodzieżowe Graffiti na Węgrzech - jesteśmy partnerem 2018-03-01

  Zbliża się kolejny projekt, w który angażujemy młodzież z naszego regionu. Nasz węgierski partner, organizacja Co-Efficient, zaproponowała nam partnerstwo w wymianie młodzieży zatytułowanej ‘Spraycan – The power of street art’ jeszcze w 2017 roku.

Jest to druga część projektu. Wymiana poświęcona jest aktywnemu uczestnictwu młodzieży jako obywateli Europy i sztuce ulicznej jako kanałowi komunikacji.

czytaj dalej

Progress Generators - Raport gotowy 2018-02-27

   W dniu dzisiejszym zakończyliśmy pracę nad raportem dotyczącym naszego międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń, które zatytułowane było ‘Progress Generators’.

Był to dla nas niezwykłe cenny czas, w trakcie którego wymienialiśmy się doświadczeniami oraz zdobywaliśmy nową wiedzę dotyczącą działania organizacji pozarządowych, współpracy partnerskiej, pracy w grupie, działania na gruncie lokalnym i międzynarodowym.

czytaj dalej

W Rumunii o Cyberbullyingu - HEureka jedzie na wymianę młodzieży 2018-02-17

Już za kilka dni młodzież reprezentująca Stowarzyszenie HEureka Generator wyjedzie na międzynarodową wymianę młodzieży zatytułowaną ‘Add, Tag, Connect, Protect’. Spotkanie odbędzie się w malowniczo położonej, górskiej miejscowości Busteni.

Celem wymiany jest podniesienie wśród młodych ludzi świadomości  o zagrożeniach związanych z korzystaniem z sieci społecznościowych poprzez zaproponowanie alternatywnych i efektywnych sposobów, które eliminują przemoc w cieci.

czytaj dalej

Publikacja z kursu szkoleniowego na Węgrzech gotowa 2018-02-16

Nasz węgierski partner z Budapesztu, organizacja Co-Efficient kończy pracę nad materiałami związanymi z kursem szkoleniowym 'Imagination has no barriers'. Główne spotkanie w ramach projektu miało miejsce w listopadzie 2017 roku, a wzięły w nim udział 23 osoby związane z organizacjami pozarządowymi z Polski, Węgier, Bułgarii, Portugalii, Włoch i Rumunii.

Byli to zarówno pracownicy młodzieżowi, jak też osoby niepełnosprawne działające w tych organizacjach. Jest już gotowa publikacja w wersji elektronicznej i papierowej, którą jako polski partner projektu promujemy wspólnie z organizatorami. Plik wersji elektronicznej dostępny jest pod tym artykułem.

czytaj dalej

Happening historyczny w Zamościu i Krasnymstawie 2018-02-09

Wywiady z Sybirakami - Ciężka praca i przyjemność w jednym. Zaraz po tym zaczęliśmy reklamować nasze działania w naszym regionie. Wszyscy byliśmy tym bardzo podekscytowani. Spotkaliśmy się z uczniami II Liceum im. Norwida w Krasnymstawie oraz rozdawaliśmy ulotki z myślami przewodnimi z naszych wywiadów z Sybirakami w Zamościu. Ósmy lutego był ważnym dniem naszego projektu.

Projekt 'Let me tell you a story - Whisper of exile' realizowany jest w ramach europejskiego programu Erasmus+ i posiada patronat honorowy Prezydenta Miasta Zamość, Pana Andrzeja Wnuka.

czytaj dalej

Nasz dzisiejszy happening w mediach ;-) 2018-02-08

Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnej TVP Lublin o naszym dzisiejszym happeningu w Zamościu. Stowarzyszenie HEureka Generator realizuje międzynarodową historyczną wymianę młodzieży 'Chodź opowiem ci historię - Szept Zesłańców'.

Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor 'Młodzież'.

czytaj dalej

Wywiady z Sybirakami w Zamościu 2018-02-05

Dzisiaj w Zamościu uczestnicy międzynarodowego projektu ‘Pozwól, że opowiem ci historię – Szept wygnańców’ przeprowadzili wywiady z zamojskimi Sybirakami. Spotkania odbyły się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz w domach naszych rozmówców.

Emocje po tym niesamowitym doświadczeniu jeszcze nie opadły. Życie każdej z osób, z którą rozmawialiśmy jest gotowym scenariuszem filmu. Teraz zaprezentujemy wam tylko galerie ze spotkań. Więcej wiadomości wkrótce.

czytaj dalej

Wywiad instruktażowy z Barbarą Szleszyńską-Malec 2018-02-04

Wczoraj przed południem odbył się pierwszy bardzo ważny punkt naszej historycznej międzynarodowej wymiany młodzieży, który związany był z jej głównym tematem. Odwiedziła nas Pani prezes Zarządu Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków Barbara Szleszyńska-Malec.

Udzieliła ona wywiadu instruktażowego, który pozwolił nam po raz pierwszy po przygotowaniach ‘dotknąć’ tematu Sybiraków bez papierowych informacji, a z osobą, która urodziła się na zesłaniu, a następnie ku naszej radości po poznaniu losów, wróciła szczęśliwie ze swoją rodziną do kraju.

czytaj dalej

Szkolenie z naszą szkołą partnerską z Krasnegostawu 2018-01-24

W ostatni weekend Stowarzyszenie HEureka Generator zorganizowało szkolenie dla naszego partnera z Krasnegostawu – II LO im. C.K. Norwida. Celem szkolenia było:

-  zaprezentowanie metod edukacji pozaformalnej jakimi posługuje się nasza organizacja w pracy z grupą i możliwości implementacji metod  w szkole

czytaj dalej

Patronat Prezydenta Zamościa nad naszym projektem historycznym 2018-01-10

   Z przyjemnością informujemy, że nasza historyczna, międzynarodowa wymiana młodzieży ‘Let me tell you a story – whisper of exile’ w dniu 9 stycznia 2018 roku otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Zamość, Pana Andrzeja Wnuka.

Obecnie prowadzimy przygotowania do wizyty przygotowawczej, która odbędzie się w dniach 14-16.01.2018. W spotkaniu udział wezmą partnerzy projektu:
czytaj dalej