W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w webinarium informacyjnym dla organizacji wspierających młodzież z problemami zdrowotnymi i młodzież żyjącą z niepełnosprawnością.
W trakcie spotkania zaprezentowano rodzaje projektów, jakie można realizować w programie Erasmus+ Młodzież oraz Europejski Korpus Solidarności, w nowej perspektywie od 2021 roku, z udziałem młodzieży z problemami zdrowotnymi, niepełnosprawnością lub osób pracujących z tą grupą młodych ludzi (np. wymiany młodzieży, wolontariat, projekty lokalne, szkolenia osób pracujących z młodzieżą).Archiwum aktualności - 2020
Uczestniczyliśmy w webinarium 2020-12-18
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami wideo, w których uczestnicy kursu szkoleniowego ‘Make the lead’ prezentują swoje opinie o naszym spotkaniu.
W jego trakcie przygotowywaliśmy uczestników do pełnienia funkcji liderów grup w trakcie międzynarodowych wymian młodzieży.HEureka wyróżniona w konkursie Selfie+ 2020-12-10
Z dumą informujemy, że stowarzyszenie HEureka Generator zdobyło wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Selfie+ organizowanego przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji.
Fotografia ‘Stereotypu blokująświat’ będąca potem podstawą grafiki, wykonana do wirtualnej galerii naszego projektu „I will read you’ startowała w kategorii ‘Europejskie wartości w moim projekcie’.
Rezultaty projektu Lekcjezywejhistorii.pl 2020-12-03
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszych prac związanych z promocją i upowszechnianiem w naszym projekcie zatytułowanym lekcjezywejhistorii.pl.
Projekt realizowaliśmy w ramach programu KULTURA W SIECI Narodowego Centrum Kultury.
W dniach 18-20.11.2020 odbyło się spotkanie ewaluacyjne bilateralnych wymian młodzieży zorganizowane przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji. Udział wzięli w nim przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół oraz młodzież, która zaangażowana była w tegoroczne wymiany polsko ukraińskie i polsko litewskie. Było to ponad 60 osób. Stowarzyszenie HEureka Generator reprezentował prezes naszej organizacji, Andrzej Smyk.
W planie spotkania znalazły się następujące punkty:
HEureka w konkursie Selfie+ 2020-10-30
Konkurs Selfie+ jest okazją dla beneficjentów programów realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji do podzielenia się efektami ich pracy.
HEureka Generator wystawiła w konkursie dwa zdjęcia w kategoriach: ’Twój projekt w jednym ujęciu’ i ‘Europejskie wartości w moim projekcie’.Legenda z Chmielowa 2020-10-29
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo prezentującego przebieg gry teatralnej ‘Legenda z Chmielowa’, którą przeprowadziliśmy w trakcie naszego międzynarodowego kursu szkoleniowego zatytułowanego ‘Make the lead’ (Erasmus+, KA1, Sektor ‘Młodzież’).
Sowy z leśnej polany do dziś huczą o tym, co wydarzyło się tego dnia roku pańskiego 1456 w tej małej, radosnej wiosce. Atak wrogiego plemienia, zmiana sołtysa i przygarnięcie uciekiniera z sąsiedniej wsi to tylko niektóre z problemów, z którymi zmierzyć musieli się gracze.Dziś rozpoczynamy nasz kurs szkoleniowy! 2020-10-12
Po zakończeniu wytężonej pracy nad logistyką przyjazdów naszych partnerów rozpoczynamy dziś nasz międzynarodowy kurs szkoleniowy zatytułowany „Make The Lead”.
Wczoraj polski team pracował nad przygotowaniem sal roboczych do spotkania w ośrodku edukacyjnym w Motyczu Leśnym. Dziś już kontaktujemy się z partnerami, sprawdzając jak mija ostatni etap ich podróży do ośrodka.Wizyta monitorująca w naszym projekcie 2020-09-25
25 września zakończył się polsko ukraiński projekt młodzieżowy online ‘Przeczytam cię’, który realizowaliśmy od 1 lipca tego roku. W dalszym ciągu prowadzimy prace związane z widocznością projektu i upowszechnianiem rezultatów, ale większość naszych działań została już zakończona.
Jednocześnie informujemy, że w trakcie realizacji działań naszego projektu odbyła się wizyta monitorująca przedstawiciela Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Wyniki monitoringu:Widoczność projektu I WILL READ YOU 2020-09-18
Rezultaty projektu 'I will read you' realizowanego przez stowarzyszenie HEureka Generator w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży opracowujemy do 23 września, ale już teraz prezentujemy wam wiele z nich.
Zapraszamy do sprawdzenia ;-)
20 sierpnia to ważna data w naszym projekcie zatytułowanym ‘I will read you’. Po raz pierwszy w historii naszej organizacji przeprowadzimy ‘Żywą bibliotekę OnLine’. Uczestnicy polsko ukraińskiego projektu młodzieżowego w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany młodzieży już od 17 sierpnia przygotowywali się do tego eventu.
W początkowej fazie musieliśmy oswoić się pracą OnLine, do której niejako zmusił nas COVID. No, ale dla chcącego nic trudnego. Przetestowaliśmy narzędzia, komunikatory, przeprowadziliśmy proces integracji grupy OnLine, omówiliśmy czym są stereotypy i uprzedzenia oraz przedstawiliśmy sobie historię Żywej Biblioteki.
Studia: Na co to komu? 2020-08-11
Już w czwartek szczerze porozmawiamy sobie o studiach - o tym, czym nas zaskoczyły, czego nauczyły i po co tak właściwie były.
Zapraszamy wszystkich licealistów, a w szczególności tegorocznych maturzystów. Będzie możliwość zadawania pytań.
Z przyjemnością informujemy o objęciu patronatem honorowym naszego projektu ‘Lekcjezywejhistorii.pl’ przez Prezydenta Miasta Zamość, pana Andrzeja Wnuka.
Jesteśmy pewni, że patronat w znacznym stopniu przyczyni się do wzmocnienia widoczności naszej nowej witryny.Po konferencji prasowej 2020-07-24
W czwartek 23 lipca odbyła się w Zamościu konferencja prasowa poświęcona wynikom projektu ‘LEKCJEZYWEJHISTORII.PL’, który nasza organizacja realizuje w ramach programu ‘Kultura w sieci’ Narodowego Centrum Kultury.
W trakcie konferencji przedstawiliśmy otwartą już witrynę internetową lekcjezywejhistorii.pl.
23.07.2020 przypieczętowaliśmy naszą dobrą współpracę ze Związkiem Sybiraków - Oddział w Zamościu. Po wspólnym działaniu przy projekcie 'Choć opowiem ci historię - Szpt zesłańców', Choć opowiem ci historię - Dziadkowie' i 'Lekcjezywejhistorii.pl' podpisaliśmy Deklarację o wzajemnej współpracy i wspieraniu swoich codziennych działań.
Dziękujemy naszemu lokalnemu partnerowi za dotychczasową efektywną współpracę. Jesteśmy pewni, że w ramach podpisanego porozumienia jeszcze nie raz będziemy aktywnie współpracować.Strona LEKCJEZYWEJHISTORII.PL gotowa! 2020-07-18
Półtora miesiąca prac nad budową naszej strony poświęconej dialogowi międzypokoleniowemu i lekcjom żywej historii zakończone.
Na stronie LEKCJEZYWEJHISTORII.PL możecie znaleźć:
Patroni medialni naszych obecnych działań 2020-07-14
Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt w ramach programu ‘Kultura w sieci’ Narodowego Centrum Kultury pozyskał patronów medialnych.
Przy reklamowaniu naszych działań projektowych i we wzmacnianiu widoczności pomagać nam będą Radio Lublin, Telewizja Kablowa Zamość i Zamojska.pl. Cieszymy się na naszą kolejną współpracę bo nie będzie to pierwszy raz ;-)Zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem aplikacji do Funduszu, utworzonego przez Europejską Fundację Kultury, która wspiera inicjatywy kulturalne podejmowane w trakcie trwania pandemii. Ich celem jest wzmocnienie solidarności Europejczyków oraz idei Europy jako wspólnej, otwartej dla obywateli przestrzeni.
Celem European Culture of Solidarity Fund jest dofinansowanie działań kulturalnych ukierunkowanych na wzmacnianie idei zjednoczonej Europy.Jesteśmy już po webinarze ‘Siłownia dla mózgu - żonglerka krok po kroku’. Dziękujemy wszystkim za udział i zadawanie pytań po częściach teoretycznej i praktycznej!
Jeśli nie udało ci się śledzić transmisji live, nic nie szkodzi. Zapis webinaru jest cały czas dostępny na naszym Fan page’u portalu społecznościowego Facebook.
Lekcje żywej historii - praca wre 2020-06-21
Za nami kolejne spotkania z seniorami, bohaterami powstającej strony internetowej Lekcjezywejhistorii.pl. W tym tygodniu spotkaliśmy się z panem Tomaszem Kowalczykiem, honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Pan Tomasz opowiedział nam o tym, jak wyglądała Druga Wojna Światowa z perspektywy dziecka, które przyszło na świat dwa lata przed jej wybuchem. Dowiedzieliśmy się też o jego licznych, wieloletnich wysiłkach związanych z upamiętnianiem losów Polaków walczących i wziętych do niewoli w trakcie wojny.Przed nami kolejny webinar HEureki! 2020-06-20
Tym razem członkini naszego stowarzyszenia, Katarzyna Kurowska, specjalizująca się w metodzie pedagogiki cyrku, opowie o korzyściach płynących z żonglowania.
Będzie również okazja, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wystarczy przygotować trzy nylonowe woreczki na owoce i warzywa.
Odszedł ppłk. Zbigniew Kruk. 2020-06-15
7 czerwca zmarł urodzony w 1926 Pan Zbigniew Kruk – żołnierz Armii Krajowej, więzień sowieckich łagrów. Miał wspaniały, wojenny życiorys, którym – ku przestrodze – chętnie dzielił się z młodym pokoleniem. Był jednym z uczestników dwóch międzynarodowych, realizowanych przez Zamojskie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie HEureka Generator projektów, pod wspólnym tytułem “Let me tell you a story”.
Pan Kruk jako czternastolatek został zaprzysiężony i wstąpił do ZWZ-AK przyjmując pseudonim “Witek”. Brał udział w wielu akcjach partyzanckich.
Kontynuujemy prace nad naszym projektem w ramach programu „Kultura w Sieci” Narodowego Centrum Kultury. Dziś odwiedziliśmy Majdan Sitaniecki aby porozmawiać z jedną z bohaterek naszych lekcji żywej historii, Panią Sabiną Kędzierą.
Pani Sabina opowiedziała nam o początkach ruchu oporu oraz o głównych akcjach partyzanckich okresu Drugiej Wojny Światowej w tym regionie.
Nowy projekt - bierzemy się do pracy! 2020-06-03
Z radością informujemy, że nasz projekt „lekcjezywejhistorii.pl”, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Kultura w Sieci”, został zaakceptowany!
Projekt zakłada powstanie strony internetowej, zawierającej dotychczasowe rezultaty lokalnych i międzynarodowych działań stowarzyszenia HEureka Generator, związanych z tworzeniem i propagowaniem „lekcji żywej historii”.Wymiana młodzieży On Line 2020-06-02
Zakończyliśmy pracę nad przekształceniem tradycyjnej wymiany młodzieży w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży w wymianę młodzieży On Line.
Celem wymiany młodzieży ‘Przeczytam cię’ jest przezwyciężenie stereotypów i uprzedzeń związanych z Polakami i Ukraińcami oraz życiem codziennym w obu krajach. Uczestnicy projektu rozwiną swoje umiejętności związane z organizacją dużego eventu On Line opartego na metodzie Human Library, która zapewnia spotkanie z osobami narażonymi na postrzeganie stereotypowe i uprzedzenia.
Po pierwszym webinarze HEureki 2020-05-29
I już jesteśmy po naszym pierwszym webinarze, którego tematem była pewność siebie w działaniu. Dziękujemy wszystkim za oglądanie, a członkini naszej organizacji Alicji Nowogrodzkiej, za przygotowanie i wystąpienie.
Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć webinaru mamy dobrą wiadomość.
Zapraszamy na pierwszy webinar HEureki 2020-05-26
Jeśli nie możemy działać naszą społecznością bezpośrednio, to będziemy działać On-line! Zapraszamy na webinar HEureki „Skok na głęboką wodę a pewność siebie”, który odbędzie się już w ten czwartek 28 maja.
Poprowadzi go członkini naszego stowarzyszenia, Alicja Nowogrodzka, która podzieli się swoim doświadczeniem na temat tego, jak budować pewność siebie.
‘Chodź opowiem ci historię – następny rozdział’ to tytuł projektu w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 2, sektor ‘Młodzież’, który został złożony przez naszego rumuńskiego partnera, stowarzyszenie Evolution z Resity do rumuńskiej Agencji Narodowej programu Erasmus+.
Evolution wspólnie z zamojskim stowarzyszeniem HEureka Generator chce przedyskutować atrakcyjne metody nauczania historii w edukacji formalnej i pozaformalnej angażując w to partnerskie szkoły i stowarzyszenia seniorów z naszych regionów.Wybierz temat naszego webinaru 2020-05-19
Kwarantanna nas ogranicza, ale również stwarza nowe możliwości kontaktu. HEureka startuje z webinarami edukacyjnymi. Pierwszy z nich odbędzie się 28.05.2020, o godzinie 18:00.
Chcemy, żebyście pomogli nam z wyborem tematu!
Dzisiaj o 20:00 zapraszamy na drugą część lekcji żywej historii z Panią Stanisławą Rybińską. Tym razem Pani Stanisława opowiedziała nam o swoim życiu w czasie II wojny światowej.
Pracując nad materiałem przygotowaliśmy również napisy w języku angielskim, które mamy nadzieję zwiększą grono odbiorców.
10 lat sieci IMAGINARY REALMS 2020-04-25
10 lat temu zakończył się pierwszy projekt młodzieżowy w ramach międzynarodowej sieci miłośników gier teatralnych (LARP) Imaginary Realms. Przez lata sieć była rozwijana przez młodzież współpracującą z organizacjami pozarządowymi z Polski, Litwy, Węgier, Rumunii, Ukrainy i Czech. Obecni członkowie HEureki angażowali się w działania sieci na długo przed powstaniem naszej organizacji.
Dzięki rozwojowi sieci gry teatralne stały się ważną metodą edukacji pozaformalnej w wielu międzynarodowych projektach młodzieżowych, a rezultaty kilkakrotnie były prezentowane przez grantodawców jako ‘dobra praktyka’ w pracy młodzieżowej. Obecnie stowarzyszenie HEureka Generator jest głównym administratorem sieci.
Kultura w sieci - złożyliśmy wniosek 2020-04-23
Zakończyliśmy pracę nad wnioskiem do programu ‘Kultura w sieci’ Narodowego Centrum Kultury. Naszym celem jest stworzenie strony internetowej będącej zapisem przeprowadzonych przez stowarzyszenie HEureka Generator ‘lekcji żywej historii’ z zamojskimi seniorami w latach 2018-2019 oraz stworzenie kolejnych 5 wywiadów, których bohaterami będą: Sybirak, Wołyniak, Dziecko Zamojszczyzny, Żołnierz Wojska Polskiego okresu II Wojny Światowej i Partyzant.
Lekcje żywej historii z seniorami przygotuje i później opublikuje młodzież w wieku 16-22 lat pod opieką doświadczonego pracownika młodzieżowego.Moje miejsce na Ziemi - czekamy na wyniki! 2020-04-21
Fundacja ORLEN zakończyła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „Moje miejsce na Ziemi”. Do 7 kwietnia br. organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe z całej Polski mogły składać wnioski o dofinansowanie pomysłów na działania w swoich małych ojczyznach.
Fundacja ORLEN przyzna granty na realizację projektów związanych z: ekologią, zdrowiem, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt czy zrównoważonym rozwojem.
Już dzisiaj o godzinie 19:00 zapraszamy was na ‘Lekcję żywej historii’ na naszym kanale Youtube. Mamy nadzieje, że będzie to ciekawe urozmaicenie dla młodzieży, która obecnie przerabia tematy związane z historią XXw.
Materiał dostępny bedzie w polskiej i angielskiej wersji językowejZakończyliśmy prace związane z przygotowaniem aplikacji projektowej w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Wspólnie z naszym ukraińskim partnerem, organizacją „We are the future” z Novomoskovska chcemy przezwyciężyć stereotypowe postrzeganie Polaków i Ukraińców poprzez organizację eventu opartego na metodzie „Human Library”, która zapewnia bezpośrednie spotkanie z osobami narażonymi na postrzeganie stereotypowe i uprzedzenia.
Uczestnicy będą organizatorami, a wielu z nich ‘żywymi książkami’, które społeczność Lubelszczyzny będzie mogła czytać wedle określonych reguł. Nasze spotkanie w Polsce oraz eventy lokalne po zakończeniu wymiany zdecydowanie zwiększą otwartość Polaków i Ukraińców we wzajemnych relacjach.
Już w marcu kurs szkoleniomy Make the lead 2020-02-19
Już w marcu stowarzyszenie HEureka Generator będzie realizować kurs szkoleniowy ‘Make the lead’. W jego trakcie przygotujemy grupę pracowników młodzieżowych, nauczycieli i doświadczoną młodzież do pełnienia funkcji liderów w trakcie międzynarodowych wymian młodzieży.
Po kursie szkoleniowym powstanie też publikacja, którą będziemy promować w całej Europie.Zakończyliśmy prace przygotowawcze do międzynarodowego seminarium kontaktowego BE MY PARTNER. projekt został stworzony wspólnie z 20 organizacjami europejskimi w celu rozpoczecia parnterstw i wygenerowania pomysłów na projekty bazujące na pomysłach młodzieży z naszych społeczności lokalnych.
Chcemy by dzięki naszemu seminarium w Europie odbywały się wysokiej jakości projekty oparte na przemyślanych pomysłach i dobrze przygotowanych działaniach oraz powstały silne i efektywne partnerstwa.