Archiwum aktualności - 2017

Publikacja elektroniczna z seminarium Progress Generators 2017-12-29

   Zapraszamy do zapoznania się z publikacją elektroniczną, która reklamuje nasze międzynarodowe seminarium wymiany doświadczeń 'Progress Generators'. Projekt został stworzony przez europejskie organizacje pozarządowe, które wymieniały się doświadczeniami związanymi z tworzeniem i działaniem organizacji pozarządowej na wielu poziomach.

Pozwoliło to nam wszystkim wzmocnić swoje organizacje, dzięki czemu będziemy realizować swoje misje profesjonalnie i efektywnie.

czytaj dalej

Warsztaty cyrkowe w Rokitnie 2017-12-16

...I już po dzisiejszych warsztatach. Jak co roku przed świętami HEureka stara się umilić najmłodszym oczekiwanie na Mikołaja.  Nie pierwszy już raz udaliśmy się do Filii Bibliotecznej  w Rokitnie pod Lubartowem.

W tym roku Kasia Kurowska, członek naszego stowarzyszenia i specjalista od technik cyrkowych w edukacji  zaproponowała najmłodszym wspólną zabawę laserową ćwiczącą koordynację ruchów oraz naukę rozkręcania talerzy, dużego jojo - diabolo oraz flowerstick.

czytaj dalej

Międzynarodowe Wymiany Młodzieży - Zgłoś Się! 2017-12-15

Pobierz KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ WYMIANY MŁODZIEŻY. Po jej wypełnieniu odeślij TUTAJ. Dzięki temu znajdziesz się w naszej bazie danych i będziesz informowana/y o wymianach młodzieży, w których Stowarzyszenie HEureka Generator jest partnerem.

Zestawienie realizowanych przez NAS projektów międzynarodowych oraz projektów międzynarodowych, w których jesteśmy polskim partnerem możesz otrzymać kontaktując się z nami TUTAJ

czytaj dalej

Wymiana młodzieży o przedsiębiorczości zakończyła się na Litwie 2017-12-12

W dniach 1-10.12.2017r. uczniowie współpracujących z nami liceów z Krasnegostawu wzięli udział w międzynarodowym projekcie na Litwie o tematyce związanej z przedsiębiorczością „We Entrepreneurs”. 

W wymianie uczestniczyło 6 krajów europejskich, każda drużyna reprezentowana była przez siedmiu uczestników.

czytaj dalej

HEureka odwiedziła szkołę partnerską w Krasnymstawie 2017-12-08

  7 grudnia w Krasnymstawie odbyło się spotkanie uczestników naszego międzynarodowego seminarium ‘Progress Generators’ z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. C. Norwida w Krasnymstawie.

Uczestnikami seminarium są przedstawiciele zarządów naszych organizacji partnerskich oraz członkowie organizacji z Polski, Chorwacji, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii i Cypru.

czytaj dalej

Progress Generators - Otrzymaliśmy patronat honorowy Prezydenta Miasta Zamościa 2017-12-05

   Nasze międzynarodowe seminarium zatytułowane 'Progress Generators’ realizowane będzie pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Zamościa, pana Andrzeja Wnuka. Spotkanie w Polsce odbywać się będzie w dniach 05-09.12.2017 w Motyczu Leśnym.

W dniu 7 grudnia odwiedzimy Zamość, gdzie odbędzie się wizyta studyjna poświęcona tematowi rozwoju organizacji pozarządowych w naszym regionie.

czytaj dalej

Już jutro rozpoczynamy nasze międzynarodowe seminarium! 2017-12-04

Już jutro w Motyczu Leśnym pod Lublinem rozpoczynamy nasze międzynarodowe seminarium zatytułowane ‘Progress Generators’.

Projekt ‘Progress Generators’ został stworzony przez europejskie organizacje pozarządowe, które chcą wymienić się doświadczeniami związanymi z tworzeniem i działaniem organizacji pozarządowej na wielu poziomach. Pozwoli to nam wszystkim wzmocnić swoje organizacje, dzięki czemu będziemy realizować swoje misje profesjonalnie i efektywnie.

czytaj dalej

O przedsiębiorczości na Litwie 2017-12-01

   Dziś , na Litwie, nie daleko miejscowości Troki rozpoczyna się międzynarodowa wymiana młodzieży zatytułowana ‘We, Entrepreneurs’. W trakcie spotkania młodzi Europejczycy będą omawiać temat przedsiębiorczości.

Podzielą się zarówno przykładami dobrych praktyk ze swoich krajów, jak też przedstawią najczęściej występujące problemy. Spotkanie prowadzone będzie metodami edukacji pozaformalnej.

czytaj dalej

HEureka wraca do Rokitna - grudniowe warsztaty cyrkowe! 2017-11-27

Nadchodzi grudzień więc tak samo jak rok temu Stowarzyszenie ‘HEureka Generator’ zaczyna działać w małych miejscowościach naszego regionu by na ustach dzieci i młodzieży zagościł przedświąteczny uśmiech.

Wspólnie z naszym lokalnym partnerem – Filią Lubartowskiej Biblioteki Gminnej w ROKITNIE zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty cyrkowe, które odbędą się 16 grudnia w godzinach 10-12 w ROKITNIE (siedziba Filii Lubartowskiej Biblioteki Gminnej).

czytaj dalej

Przygotowania polskiej grupy do projektu w Czechach 2017-11-23

   Już za dwa dni w czeskim Adamovie rozpoczyna się międzynarodowa wymiana młodzieży  zatytułowana ‘Let me tell you a story IV - ...stories from behind the iron curtain’.

Stowarzyszenie HEureka Generator we współpracy z naszym lokalnym partnerem -  II LO im. C. Norwida w Krasnymstawie, skompletowało i przygotowało grupę młodzieży, która przez dziesięć dni będzie nabywać doświadczenie i wiedzę o historii XX wieku wraz z rówieśnikami z Czech, Słowacji, Litwy, Rumunii, Węgier i Turcji.

czytaj dalej

Jak pracować z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami - byliśmy na Węgrzech 2017-11-21

  W pierwszej połowie listopada, Stowarzyszenie HEureka Generator wypełniało swoje zobowiązania partnerskie w ramach międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘Wyobraźnia nie zna granic’, realizowanego w miejscowości Gant pod Budapesztem przez naszego węgierskiego Partnera, organizację Co-efficient.

Dziesięciodniowe spotkanie poświęcone było zaprezentowaniu metod teatralnych jako narzędzi edukacji pozaformalnej oraz jak je stosować w pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami.

czytaj dalej

Koniec wymiany młodzieży we Włoszech 2017-11-19

   W dniach 05-12.11.2017 odbyła się druga część projektu zatytułowanego ‘GEM- Gender Equality and Migration’. W wymianie młodzieży Stowarzyszenie ‘HEureka Generator’ reprezentowane było przez lidera i pięciu członków grupy.

Projekt odbywał się w malowniczej wiosce Poggio Mirteto we Włoszech w ośrodku Tenuta Sant’Antonio. Spotkała się tam młodzież z Włoch, Dani, Francji, Rumunii, oraz Polski. Wymiana miała na celu zapoznać młodych ludzi z problem migracji, mowy nienawiści, ksenofobi oraz równości płci.

czytaj dalej

Film promocyjny z seminarium 'The Best of Us' 2017-11-12

   Zapraszamy do zapoznania się z relacją filmową z międzynarodowego seminarium 'The Best of Us', które odbyło się we wrześniu w Motyczu Leśnym pod Lublinem.

Projekt organizowała lubelska Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, a Stowarzyszenie HEureka Generator było polskim partnerem projektu odpowiedzialnym między innymi za organizację wizyty studyjnej w Zamościu i zaprezentowanie metod edukacji pozaformalnej, którymi pracujemy.

czytaj dalej

Mamy nowych partnerów! 2017-11-10

   Stowarzyszenie HEureka Generator podpisało deklaracje partnerskie z II Liceum Ogólnokształcącym im. C. Norwida w Krasnymstawie oraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Jagiełły w Krasnymstawie.

Ważną częścią misji naszej organizacji jest działanie z młodzieżą i pracownikami młodzieżowymi z mniejszych miejscowości regionu Lubelszczyzny dla tego cieszymy się z otwartości na współpracę z obu stron oraz profesjonalnej, miłej atmosfery w dotychczasowych kontaktach.

czytaj dalej

Nawiązaliśmy współpracę z I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu 2017-11-08

   6 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu podpisaliśmy deklaracje współpracy partnerskiej z dyrekcją szkoły.

 W trakcie spotkania omawialiśmy możliwości współpracy skupiając się głównie na aktywizacji młodzieży w działania rozwijające kompetencje i wiedzę młodych ludzi poprzez aktywny udział w realizowanych przez nas projektach.

czytaj dalej

Deklaracja I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu LOGO Deklaracja I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

Film i publikacja elektroniczna z projektu 'Keep Talking' już dostępne! 2017-11-07

Nasz projekt ‘Keep Talking’ w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży dobiegł końca. Raport z naszych działań został już wysłany do grantodawcy. Nie oznacza to jednak końca prac z naszej strony. Chcemy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się co robiliśmy i jakie doświadczenia zyskaliśmy.

Służą temu między innymi nasze materiały promocyjne. Film i publikacja w formie elektronicznej i papierowej. Opisują one dzień po dniu nasze akcje z ukraińskim partnerem, organizacją KREATIV.

czytaj dalej

Spotkanie robocze członków HEureki z wolontariuszami 2017-11-05

Wczoraj w Lublinie członkowie Stowarzyszenia HEureka Generator odbyli spotkanie robocze z wolontariuszami naszej organizacji. Chcemy by w naszej organizacji wolontariusz czuł się osobą stanowiącą o naszej sile, osobą będącą ważną częścią każdego realizowanego przez nas działania.

W związku z tym w trakcie spotkania dyskutowaliśmy między innymi o tym, czym jest istota wolontariatu, co wolontariusz chce dać od siebie organizacji, jaką ma motywację i jakie oczekiwania.

czytaj dalej

Nasze pierwsze urodziny! ;-) 2017-11-03

  Stowarzyszenie HEureka Generator ma dokładnie jeden rok. Wiele spotkań, godziny wspólnych rozmów, planowania i wspólnego działania pozwoliły nam być teraz w tym miejscu. Jesteśmy dużą grupą aktywnych osób, które biorą sprawy w swoje ręce i chcą zmieniać otaczającą rzeczywistość, lokalnie, regionalnie i międzynarodowo.

Jesteśmy otoczeni przyjaciółmi z naszego regionu, innych miejsc Polski i świata. Czujemy, że wspólne działanie naprawdę przynosi efekty, rozwija nas i osoby z nami współpracujące. Z okazji naszych pierwszych urodzin chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierają, wspólnie z nami rozwijają pomysły i tworzą kolejne projekty by dookoła nas było kolorowo i pozytywnie.

czytaj dalej
Urodziny HEureki Urodziny HEureki

List otwarty do mediów 2017-11-02

Jednym z celów statutowych Stowarzyszenia HEureka Generator jest wyrównywanie szans życiowych osób z niepełnosprawnościami.

Dnia 23 września 2017 roku Stowarzyszenie dołączyło do sygnatariuszy Listu otwartego do mediów. Język, którego używamy odgrywa ważną rolę, dlatego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z LISTEM.
czytaj dalej

Zamojskie szkoły i organizacje spotkały się z przedstawicielami europejskich NGOsów 2017-10-31

   W ubiegłym tygodniu w Zamościu można było usłyszeć języki z jedenastu zakątków Europy, a to za sprawą wizyty studyjnej dla zamojskich szkół, stowarzyszeń i fundacji, które chcą organizować spotkania i wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+ i innych unijnych grantów.

Doświadczeni koordynatorzy i liderzy międzynarodowych spotkań reprezentujący organizacje pozarządowe, szkoły i placówki wychowawcze przyjechali z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Grecji i Cypru, a głównym celem ich wizyty było  nawiązanie kontaktów i stworzenie w przyszłości projektowych partnerstw.

czytaj dalej

Historie zza żelaznej kurtyny 2017-10-29

   W miejscowości Pulkov pod Brnem odbywa się właśnie wizyta przygotowawcza do międzynarodowej historycznej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Let me tell you a story – Stories from behind the iron curtain’. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele organizacji partnerskich z Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Turcji, Litwy i Rumunii.

Głównym celem wymiany jest rozpropagowanie historii ludzi, którzy byli prześladowani w latach powojennych do roku 1989 w Czechosłowacji oraz przedstawienie ich historii w formie publikacji zawierającej wywiady.

czytaj dalej

Publikacja z międzynarodowego seminarium 'The Best of Us' 2017-10-18

Zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy uczestników międzynarodowego seminarium ‘The Best of Us’. Przygotowali oni publikację elektroniczną prezentującą metody edukacji pozaformalnej, którymi na codzień pracują ze swoimi grupami docelowymi.

Projekt realizowany był w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’, a Stowarzyszenie HEureka Generator było jego partnerem.
czytaj dalej

Spotkanie z uczniami lubartowskiego liceum 2017-10-15

13 października gościliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie gdzie spotkaliśmy się z uczniami szkoły reklamując projekt ‘Keep Talking’ realizowany przez HEurekę w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Uczestnicy naszego projektu podzieleni na pięć grup prezentowali gry integracyjne, metodę ‘Gry teatralne rozgrywane na żywo’, ukraińskie tradycje, stworzyli lekcje języka ukraińskiego, oraz zaprezentowali ćwiczenia pozwalające lepiej zrozumieć przedstawicieli innych kultur.

czytaj dalej

Wyjazd edukacyjny do Zamościa w ramach wymiany młodzieży 'Keep Talking' 2017-10-12

  10 października uczestnicy polsko ukraińskiej wymiany młodzieży zatytułowanej 'Keep talking' przyjechali do Zamościa. Zadaniem grupy było nawiązanie dużej ilości interakcji z mieszkańcami miasta, opowiedzenie im o naszym projekcie, zareklamowanie naszego bloga i strony internetowej.

Grupa zorganizowała happening na Rynku Wielkim oraz wzięła udział w grze miejskiej, dzięki której wszyscy mięli możliwość poznania uroków Zamościa oraz porozmawiania z ludźmi napotkanymi na ulicy.

czytaj dalej

'The Best of Us' - HEureka na międzynarodowym seminarium 2017-10-11

   We drugiej połowie września w Motyczu Leśnym pod Lublinem przedstawiciele stowarzyszenia HEureka Generator brali udział w międzynarodowym seminarium zatytułowanym ‘The Best of Us’. Celem seminarium była wymiana efektywnych metod edukacji pozaformalnej, którymi pracujemy z młodzieżą w swoim codziennym działaniu.

Każdy z partnerów miał okazję poprowadzić warsztaty prezentujące metodę, którą później staraliśmy się wzbogacić oraz zastanowić się jak możemy ją wpleść w nasze kolejne działania. Dowiedzieliśmy się między innymi kiedy i jak stosować metodę ludzkiej biblioteki, Teatru Forum, teatru improwizacji, czy pedagogiki cyrku.

czytaj dalej

Relacja telewizyjna z naszej wizyty przygotowawczej 2017-09-22

Zapraszamy do zapoznania się z relacją telewizyjną TVK Zamość z naszej wizyty przygotowawczej do projektu 'Keep Talking' w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Materiał można zobaczyć TUTAJ

czytaj dalej

Nasza nowa ulotka o Grach Teatralnych. 2017-09-18

  Nasze Stowarzyszenie jest administratorem nieformalnej międzynarodowej sieci miłośników Gier Teatralnych Rozgrywanych na Żywo (LARP) Imaginary Realms. Reklamujemy LARPy jako metodę edukacji pozaformalnej w projektach, które tworzymy.

Nasze doświadczenie pokazuje, że metoda ta jest bardzo atrakcyjna i efektywna na wielu poziomach edukacji. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji dwóch projektów, w których ta metoda pomaga nam zgłębić omawiany temat. Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ulotką.

czytaj dalej

Przygotowania do wymiany młodzieży Keep Talking 2017-09-17

   Stowarzyszenie HEureka Generator zakończyło spotkanie przygotowawcze do Polsko Ukraińskiej wymiany młodzieży zatytułowanej „Keep Talking’ w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Przez trzy dni pracowaliśmy wspólnie z ukraińskim partnerem rozdzielając obowiązki i poznając się wzajemnie.

Tematy, które między innymi poruszyliśmy w trakcie spotkania to: Prezentacja naszych organizacji; Czemu służy wizyta przygotowawcza; Rola lidera grupy; Kontrakt uczestnictwa w projekcie; Jak będziemy reklamować nasz projekt.

czytaj dalej

Zakończył się kurs szkoleniowy we Włoszech 2017-09-05

Przedstawiciele HEureki wrócili z pierwszej części projektu zatytułowanego ‘Gender Equality and Migration’, który odbył się w dniach 24-30.08.2017 w ośrodku Casa Laboratorio il Cerquosino niedaleko włoskiego Orvieto. Spotkały się tam organizacje z Włoch, Polski, Rumunii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Finlandii, Francji, Węgier i Danii.

Nasze stowarzyszenie reprezentowali: Andrzej Smyk (prezes HEureki), Maria Gabriela Mihalache (wolontariuszka HEureki) oraz Aleksandra Trawczyńska (przedstawiciel młodzieży wyselekcjonowany przez naszą organizację).

czytaj dalej

Seminarium HEureki zaakceptowane przez Polską Agencję Narodową programu Erasmus+! 2017-09-04

Nasze seminarium zatytułowane ‘Progress Generators’ zostało zaakceptowane przez Polską Agencję Narodową programu Erasmus+. Projekt stworzony został przez europejskie organizacje pozarządowe, które chcą wymienić się doświadczeniami związanymi z tworzeniem i działaniem organizacji pozarządowej na wielu poziomach.

Pozwoli to nam wszystkim wzmocnić swoje organizacje, dzięki czemu będziemy realizować swoje misje profesjonalnie i efektywnie.

czytaj dalej

Nasze obowiązki w międzynarodowym seminarium kontaktowym 2017-08-22

  Stowarzyszenie HEureka Generator jest partnerem międzynarodowego seminarium kontaktowego ‘I will find you’. W projekcie realizowanym przez Fundacje Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina odpowiedzialni będziemy za prezentacje doświadczeń lokalnych HEureki oraz organizacji pozarządowych z Zamościa.

Poza tym będziemy mięli ogromną szansę stworzenia nowych, stabilnych partnerstw międzynarodowych oraz projektów opartych na pomysłach naszych młodych wolontariuszy. Jest to kolejny ważny krok w rozwoju naszej młodej organizacji i możliwość zaprezentowania naszych dokonań.

czytaj dalej

Crowdfunding - byliśmy w Chorwacji! 2017-08-22

   Dwa dni temu zakończyła  się wymiana młodzieży pt. 'Crowdfund-it', która odbyła się w chorwackim miasteczku Ludbreg.  W dziewięciodniowym spotkaniu udział wzięła młodzież z Turcji, Chorwacji, Rumuni, Polski oraz  Grecji .

Głównym celem projektu było poznanie Crowdfudningu od podstaw oraz nauka jak osiągać efekty społeczne poprzez tą właśnie metodę finansowania.

czytaj dalej

Sukces! - Będziemy realizować nasz projekt historyczny! 2017-08-20

  Z dumą spieszymy poinformować, że nasz międzynarodowy projekt młodzieżowy ‘Let me tell you a story – Whisper of exile’ został zaakceptowany przez polską agencję narodową programu Erasmus+. Miesiące pracy HEurekian zakończyły się sukcesem. Jesteśmy gotowi do działania i damy z siebie wszystko, żeby pomysł wcielić w życie na wysokim poziomie.

Przypominamy, że w trakcie naszego działania chcemy omówić temat Europejczyków, którzy byli zsyłani na Syberię w trakcie Drugiej Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

czytaj dalej

Relacja naszej wolontariuszki z projektu młodzieżowego Gate of Dreams 2017-08-18

   Zapraszamy do zapoznania się z RELACJĄ Gabi, naszej wolontariuszki z udziału w międzynarodowym projekcie młodzieżowym zatytułowanym 'Gate of dreams'. Projekt realizowany przez naszego regionalnego partnera, Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo bazował na metodzie 'Live Action Role Play'. HEureka Generator promuje tą metodę będąc administratorem międzynarodowej sieci miłośników 'Live Action Role Play'.

W spotkaniu udział wzięli także nasi wolontariusze: Kacper Sternik i Oskar Nowakowski oraz Członkowie naszej organizacji: Karolina Szczepanik i Andrzej Smyk.

czytaj dalej

Z życia naszej międzynarodowej sieci Imaginary Realms 2017-08-09

   Prezes HEureki Andrzej Smyk był jednym z trenerów edukacji pozaformalnej w trakcie międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘Let’s be game changers’, który odbył się w rumuńskim Coronini w drugiej połowie czerwca 2017. Tematem spotkania były Gry Teatralne Rozgrywane na Żywo i ich zastosowanie w pracy z młodzieżą z mniejszymi szansami.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski, Hiszpanii, Węgier, Czech, Cypru, Estonii i Rumunii przez tydzień szkolili się jak tworzyć gry teatralne oraz jakie warsztaty mogą pomóc w odpowiednim ich przygotowaniu dla danej grupy, z którą pracują.

czytaj dalej

Zdobywamy doświadczenie projektowe 2017-07-24

  W dniach 14-22.07.2017 w Motyczu Leśnym odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży zatytułowana ‘Back to bikes’. W spotkaniu udział wzięli młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Czech i Chorwacji. W projekt zaangażowani byli HEurekianie: Karolina Szczepanik, Aleksandra Chudek, Oskar Nowakowski, Kacper Sternik i Andrzej Smyk.

Organizatorem była lubelska Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, a dzięki współpracy zdobyliśmy cenne doświadczenia, które już niedługo wykorzystamy przy przygotowywanych przez nas samodzielnie projektach międzynarodowych.

czytaj dalej

HEurekianie znowu aktywni międzynarodowo! 2017-07-19

  W dniach 1-9 lipca wzięliśmy udział w wymianie młodzieży zatytułowanej "(Un)touched", której tematem był bullying. Całe spotkanie odbyło się w małej czeskiej miejscowości Krasensko, obok Brna. W wymianie oprócz Stowarzyszenia Heureka Generator udział wzięły organizacje z Grecji, Austrii, Rumunii, Estonii oraz gospodarze, czyli Czechy.

Pierwsze dni, jak zawsze, przeznaczone były na poznanie się z innymi uczestnikami oraz integrację. Trzeciego dnia zaczęliśmy pracować nad głównym tematem wymiany. Rozpoczęliśmy od teorii, czyli od tego czym właściwie jest bullying.
czytaj dalej

Nasz projekt zaakceptowany! 2017-07-12

   Poznaliśmy wyniki naboru wniosków w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Z dumą informujemy, że nasza propozycja została zaakceptowana przez grantodawcę. W projekcie ’Keep Talking’ chcemy przedyskutować zagadnienia ważne dla nas, młodych Polaków i Ukraińców: czym jest kultura, europejska różnorodność kulturowa i jej wzajemne poszanowanie.

Zagadnienia przedyskutujemy przy użyciu metod edukacji pozaformalnej. Rezultaty zareklamujemy i rozpowszechnimy.

czytaj dalej

Let's be Game Changers w Rumunii 2017-06-26

   Prezes HEureki Andrzej Smyk był jednym z trenerów edukacji pozaformalnej w trakcie międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘Let’s be game changers’, który odbył się w rumuńskim Coronini w drugiej połowie czerwca 2017. Tematem spotkania były Gry Teatralne Rozgrywane na Żywo i ich zastosowanie w pracy z młodzieżą z mniejszymi szansami.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski, Hiszpanii, Węgier, Czech, Cypru, Estonii i Rumunii przez tydzień szkolili się jak tworzyć gry teatralne oraz jakie warsztaty mogą pomóc w odpowiednim ich przygotowaniu dla danej grupy, z którą pracują.

czytaj dalej

Kurs szkoleniowy na Węgrzech 2017-06-07

Prezes stowarzyszenia HEureka Generator Andrzej Smyk oraz wolontariusz naszej organizacji, Kacper Sternik wzięli udział w międzynarodowym kursie szkoleniowym w ramach Akcji Kluczowej 1 europejskiego programu Erasmus+.

Spotkanie zatytułowane ‘Let it be’ odbyło się w węgierskiej miejscowości Bánk w dniach 23.05-01.06.2017 i zgromadziło 21 pracowników młodzieżowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Cypru i Holandii.

czytaj dalej

Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 2 2017-05-04

  W minionym tygodniu złożyliśmy wniosek w ramach "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO". Konkursem zostały objęte m.in. małe organizacje działające na terenie województwa lubelskiego.

Celem naszego projektu jest zwiększenie aktywności społecznej uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Krasnymstawie. Planowane w czerwcu i lipcu działania chcemy oprzeć na metodach pedagogiki cyrku. W zaplanowanie działań i wdrożenie pomysłu zaangażowane są Justyna Golecka i Katarzyna Kurowska.
czytaj dalej

Historyczna wymiana młodzieży - prace nad wnioskiem zakończone! 2017-05-01

  W regionie Lubelszczyzny żyje wielu ważnych świadków historii XX wieku. Zetknięcie się z nimi, wysłuchanie ich opowieści i przekazanie ich innym jest niezwykle edukacyjnym i satysfakcjonującym przeżyciem.

Dla tego też postanowiliśmy stworzyć międzynarodową wymianę młodzieży, w trakcie której młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Węgier, Czech i Cypru spotkają się z osobami, które w trakcie Drugiej Wojny Światowej i po jej zakończeniu zsyłane były na Sybir. Chcemy wspólnie spisać historie żyjących światków i rozpowszechnić je w Europie.

czytaj dalej

HEureka partnerem w seminarium międzynarodowym 2017-04-24

   Miło nam poinformować, że nasza organizacja jest partnerem międzynarodowego seminarium ‘The Best of Us’ . Projekt zaakceptowany przez Polską Agencję Narodową programu Erasmus+ organizuje lubelska Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo.

Ideą projektu jest podzielenie się przez partnerów najefektywniejszymi metodami edukacji pozaformalnej, jakie stosują w swojej codziennej pracy. Każdy uczestnik spotkania będzie zatem ekspertem z teoretycznym i praktycznym warsztatem prezentującym wybraną przez siebię metodę.

czytaj dalej

Ruszyła rejestracja na debatę Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2017-04-21

   9 maja 2017 roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+, zaprasza na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży.

Potencjał młodzieży w szczególny sposób docenia Unia Europejska, która co dwa lata inicjuje Europejski Tydzień Młodzieży. W tym roku europejskim hasłem przewodnim jest Twórz, działaj, włącz się. Polskie obchody ETM skupią się na tematyce zmian technologicznych. Postępujący rozwój społeczeństwa cyfrowego wymaga innych niż dotychczas narzędzi wspierających zaangażowanie, a jednocześnie nadal istotne są w nim wartości takie jak solidarność, zaangażowanie społeczne, wielokulturowość.

czytaj dalej

Wniosek projektowy ‘Keep Talking’ gotowy! 2017-03-31

   Zakończyliśmy pracę nad aplikacją do projektu w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Naszym ukraińskim partnerem została organizacja KREATIV z Winnicy. Koordynatorem projektu jest prezes HEureki Andrzej Smyk, a osoby zaangażowane w obecne i przyszłe działania to: członek zarządu Karolina Szczepanik oraz wolontariusze Oskar Nowakowski, Kacper Sternik i Aleksandra Chudek.

W projekcie ’Keep Talking’ chcemy przedyskutować zagadnienia ważne dla nas, młodych Polaków i Ukraińców: czym jest kultura, europejska różnorodność kulturowa i jej wzajemne poszanowanie.

czytaj dalej

We are all humans - wróciliśmy z wymiany młodzieży! 2017-03-26

   Dwa dni temu wróciliśmy z czeskiego Blańska, gdzie odbywała się międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach akcji kluczowej 1 europejskiego programu Erasmus+. Projekt zatytułowany ‘We are all humans’ poświęcony był tematowi dyskryminacji w społeczeństwie. W dziewięciodniowym spotkaniu udział wzięła młodzież z Czech, Słowacji, Bułgarii, Węgier i Polski.

Po zakończeniu części integracyjnej braliśmy udział w wielu ciekawych zajęciach poświęconych dyskryminacji i możliwości włączenia społecznego. Zorganizowaliśmy również event internetowy zatytułowany ‘Better together photo campaign’, którego efekty możecie zobaczyć w zakładce ‘Galeria’ naszej strony.
czytaj dalej

Po konferencji 'Check it' 2017-03-22

  Stowarzyszenie HEureka Generator było oficjalnym partnerem strategicznym konferencji informatycznej ‘CHECK IT’, której organizatorem jest ‘LUBELSKA WYŻYNA IT’. Wydarzenie miało miejsce 15 marca 2017 roku w budynku ‘TARGÓW LUBLIN S.A.’ przy ulicy Dworcowej 11 w Lublinie.

W specjalnie przygotowanej ‘Sali kreatywności’ wspólnie z ‘Talerzykiem Możliwości’ prowadziliśmy warsztaty, których celem był trening kreatywnego myślenia, współpracy w grupie oraz nauka żonglowania dla polepszenia współpracy półkul mózgowych.

czytaj dalej

Rozpoczynamy pracę nad kolejnym projektem! 2017-03-10

   Rozpoczęliśmy przygotowania do stworzenia międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach konkursu ogłoszonego przez Polsko Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z ukraińską organizacją ‘KREATIV’ z Winnicy, która wyraziła chęć wspólnej pracy nad zmianą pomysłu w realne działanie.

Członkowie Stowarzyszenia HEureka Generator poznali w przeszłości przedstawicieli organizacji z Ukrainy w trakcie wielonarodowego seminarium kontaktowego ‘Partnership for cooperation’.

czytaj dalej

Rekrutacja wolontariuszy trwa!!! 2017-02-16

Działanie w organizacji pozarządowej jest wielką przygodą stwarzającą wiele możliwości rozwoju w różnych dziedzinach. Jest też okazją do poznania interesujących ludzi i nawiązania cennych przyjaźni.

Życie wielu osób zmieniło się dzięki aktywnemu działaniu i byciu wolontariuszem. Zyskiwali oni między innymi jaśniejszą wizję tego, kim chcą być w przyszłości, odkrywali swoje nowe talenty, jak też dzięki wymianie doświadczeń z innymi zdecydowanie poszerzali horyzonty.

czytaj dalej

HEureka Generator partnerem strategicznym konferencji informatycznej ‘CHECK IT’ 2017-02-06

   Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie HEureka Generator jest oficjalnym partnerem strategicznym konferencji informatycznej ‘CHECK IT’, której organizatorem jest ‘LUBELSKA WYŻYNA IT’.

Wydarzenie odbędzie się 15 marca 2017 roku w budynku ‘TARGÓW LUBLIN S.A.’ przy ulicy Dworcowej 11 w Lublinie. Nasz wkład to prowadzenie warsztatów, których celem jest trening kreatywnego myślenia, współpracy w grupie oraz nauka żonglowania dla polepszenia współpracy półkul mózgowych. Z odwiedzającymi nas przez cały dzień grupami będziemy działać metodami edukacji pozaformalnej.

czytaj dalej

Akcja kluczowa 1 sektora 'Młodzież' programu Erasmus+ - nasze partnerstwa 2017-02-04

   Drugiego lutego zakończył się gorący okres przygotowywania aplikacji na projekty w ramach Akcji kluczowej 1 sektora ‘Młodzież’ europejskiego programu Erasmus+. Jak już informowaliśmy wcześniej, nasza organizacja stworzyła projekt zatytułowany ‘Progress Generators’.

Mamy nadzieję, że nasza propozycja poświęcona tematycznie rozbudowie organizacji pozarządowych zostanie zaakceptowana, co zdecydowanie wzmocni jakość działań naszej organizacji.

czytaj dalej

Po warsztatach cyrkowych w Suchowoli 2017-01-23

   W ostatni piątek 20 stycznia stowarzyszenie HEureka Generator we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kultury w Suchowoli zorganizowało warsztaty cyrkowe dla dzieci. Edukacja pozaformalna może być tak interesująca, że nawet w ferie przyciąga tłumy chętnych uczniów.

Dzieci nauczyły się rozkręcać prawdziwe talerze cyrkowe, z turbo szybkością rozkręcały diabolo oraz z gracją nauczyły się posługiwać flowerstickiem i to wszystko w 90 minut. Sala była wypełniona fantastyczną energią, inspiracją i dziecięcym entuzjazmem. Dziękujemy pani Marcie Bielniak z MCK Suchowola za pomoc.

czytaj dalej

'Progress Generators' - domykamy fazę przygotowań 2017-01-17

   Stowarzyszenie HEureka Generator w 2016 roku rozpoczęło pracę nad międzynarodowym projektem w ramach Akcji Kluczowej 1 - ‘Mobilność osób pracujących z młodzieżą’, europejskiego programu Erasmus+.

Przygotowania trwały ponad 2 miesiące i obejmowały: doprecyzowanie potrzeb naszej organizacji; znalezienie europejskich organizacji partnerskich, które działają na podobnych polach i mają podobne potrzeby; wspólne przygotowanie projektu i podpisanie dokumentów partnerskich.

czytaj dalej

Warsztaty cyrkowe w Suchowoli 2017-01-12

   Nowy rok to dla nas kolejne aktywne wyzwania na poziomie regionalnym. Członkinie stowarzyszenia ‘HEureka Generator’, Katarzyna Kurowska i Justyna Golecka we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kultury w Suchowoli przygotowują warsztaty cyrkowe dla dzieci z klas 1-3 i 4-6.

Uczestnicy warsztatów będą mięli szansę nauczyć się żonglować, rozkręcać talerze, a także wykonywać przeróżne tricki na Flowersticku. Jest to nasze kolejne działanie, po warsztatach świątecznych w Rokitnie, nakierowane na aktywizację dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości naszego regionu. Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom urozmaicimy dzieciom i młodzieży ferie i zaszczepimy w nich nowe pasje ;-)

czytaj dalej