Wróciliśmy z Węgier - wymiana młodzieży o sztuce ulicznej i aktywnym obywatelstwie 2018-04-05 , archiwum aktualności - 2018

29 marca wróciliśmy z międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej ‘Spraycan – The power of streetart II’. Głównym tematem wymiany była aktywizacja młodzieży, obywatelstwo europejskie i sztuka ulicy jako kanał komunikacji.

W polskiej grupie reprezentującej Stowarzyszenie HEureka Generator znaleźli się uczniowie dwóch krasnostawskich liceów: II LO im. C.K. Norwida i I LO im. W. Jagiełły.

Liderem polskiej grupy była Ewa Łubińska (nauczycielka języka angielskiego z II LO im. C.K. Norwida), która wspierała naszych uczestników jak również wzięła udział w wizycie przygotowawczej przed spotkaniem głównym.

Zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami polskiej grupy:


JAKA BYŁA TWOIM ZDANIEM NAJCENNIEJSZA CZĘŚĆ TEJ WYMIANY?

Aleksandra Wolanin: Według mnie najcenniejszą częścią wymiany była możliwość rozwoju w wielu kwestiach, m.in. kreatywność, otwartość na inne kultury, wrażliwość na problemy społeczne oraz większa pewność siebie podczas mówienia do publiki. A także polepszenie znajomości języka angielskiego.

Wiktoria Malinowska: Moim zdaniem najcenniejszą częścią było poznanie różnych kultur, ludzi z innych krajów oraz polepszenie znajomości języka angielskiego.

Wiktoria Mazurek: Najcenniejszą częścią wymiany była możliwość poznania kultur innych krajów, doskonalenia umiejętności języka angielskiego i zebranie doświadczeń o tym jak zrobić graffiti.

Ewa Łubińska (Lider grupy): Według mnie najcenniejszą częścią wymiany była możliwość poznania innych ludzi i ich kultur oraz nabycie umiejętności tworzenia graffiti.

GRAFFITI - CO MYŚLAŁAŚ O TYM TEMACIE PRZED PROJEKTEM, A CO MYŚLISZ TERAZ?

Aleksandra Wolanin: Przed projektem myślałam że jest to coś bardzo trudnego, do czego się nie nadaje. Teraz myślę, że jest to coś czego może spróbować każdy, że jest to bardzo przyjemne i rozwija naszą kreatywność. Wcześniej wydawało mi się, że to wandalizm, a teraz zrozumiałam, ze to sztuka, w której można wyrazić siebie.

Wiktoria Malinowska: Wcześniej wydawało mi się, że to wandalizm, a teraz zrozumiałam, że to sztuka, w której można wyrazić siebie.

Wiktoria Mazurek: Nigdy nie zgłębiałam tego tematu. Wydawało mi się, że to zajęcie dla ludzi z talentem. Teraz już wiem, że każdy może się tym zająć i że to świetna zabawa, tworzenie sztuki.

Ewa Łubińska (Lider grupy): Przed projektem myślałam że graffiti to wandalizm oraz, że powinno być zabronione. Teraz myślę, że dobrze zrobione graffiti może być sztuką, która nas czegoś uczy, zmusza do myślenia i zwrócenia uwagi na problemy społeczne.

POZNAŁAŚ WIELU MŁODYCH LUDZI Z INNYCH KRAJÓW. CO MOŻESZ POWIEDZIEĆ O TYM DOŚWIADCZENIU.

Aleksandra Wolanin: Bardzo się cieszę ze znajomości jakie tam zawarłam, bardzo przywiązałam się do tych ludzi i liczę że będą to długie znajomości. Staliśmy się jedną, wielką rodziną. Ten projekt pozwolił nam przełamać barierę językową, swobodnie się wypowiadać, co poprawiło też naszą samoocenę.
 

Wiktoria Malinowska: Bardzo się cieszę ze poznałam ludzi z innych krajów. Staliśmy się jedną, wielką rodziną. Ten projekt pozwolił nam przełamać barierę językową.

Wiktoria Mazurek: Uwielbiam poznawać nowych ludzi. To było wspaniałe doświadczenie. Zżyliśmy się i pozwoliło nam to przełamać barierę językową, swobodnie się wypowiadać, co poprawiło też naszą samoocenę.

Ewa Łubińska (Lider grupy): To doświadczenie było dla mnie czymś niezwykłym. Poznałam wielu ludzi z innych krajów, ich kulturę i język. Nauczyłam się, że nie można patrzeć na inne kultury przez swoją własną. Są różnice i podobieństwa, ale zawsze trzeba szukać tego, co nas łączy.


JEST WIELU MŁODYCH LUDZI, KTÓRZY NIGDY NIE UCZESTNICZYLI W WYMIANACH MŁODZIEŻY. CO BYŚ IM POWIEDZIAŁA, ŻEBY ZACHĘCIĆ DO BYCIA AKTYWNYM?

Aleksandra Wolanin: Że warto spróbować i nie ma czego się bać, bo jest to przeżycie, którego nikt nie żałuje. Świetna okazja, żeby poszerzyć horyzonty, zwiedzać ciekawe miejsca i poznać ludzi z innych krajów oraz podszkolić swój angielski.

Wiktoria Malinowska: Jest to wspaniała szansa, żeby poszerzyć horyzonty, zwiedzać ciekawe miejsca i poznać ludzi z innych krajów oraz ćwiczyć swój angielski.

Wiktoria Mazurek: Powiedziałabym, że to świetna okazja do doznania przygody, zwiedzania i poznawania nowych miejsc, nowej wiedzy i praktyki w porozumiewaniu się po angielsku.

Ewa Łubińska (Lider grupy): Chciałabym ich gorąco zachęcić do brania udziału w wymianie kiedy tylko mają okazję do tego. Jest to dobry sposób, żeby się czegoś dowiedzieć, zwiedzać ciekawe miejsca i poznać ludzi z innych krajów oraz ćwiczyć swój angielski.

CZY CHCIAŁABYŚ WZIĄĆ UDZIAŁW WYMIANIE MŁODZIEŻY W POLSCE? JAKI TEMAT BY CIĘ INTERESOWAŁ?

Aleksandra Wolanin: Myślę że tak. Interesuje mnie tematyka podobna do tematyki tego projektu, czyli np. aktywizm.

Wiktoria Malinowska: Bardzo bym chciała wziąć udział w kolejnym projekcie. Co do tematu to bardzo lubię muzykę i śpiew.

Wiktoria Mazurek: Marzę o tym, żeby wziąć udział w kolejnym projekcie i mam nadzieję, że jeszcze wezmę udział. Interesuję się muzyką i medycyną i chciałabym uczestniczyć w projekcie z tym związanym.

Ewa Łubińska (Lider grupy): Tak, chętnie. Interesują mnie problemy społeczne i kultura i tradycje innych krajów.

JAK OCENIASZ ORGANIZACJĘ WYJAZDU?

Aleksandra Wolanin: Dobra ale nie idealna.

Wiktoria Malinowska: Moim zdaniem wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany. Organizatorzy bardzo się postarali.

Wiktoria Mazurek: Uważam, że wyjazd był zorganizowany bardzo dobrze i pozostaje tylko podziękować serdecznie organizatorom, bo wykonali kawał dobrej roboty.

Ewa Łubińska (Lider grupy): Bardzo dobra. Organizatorzy byli bardzo pomocni i gotowi do współpracy.

Organizatorem projektu była węgierska organizacja Co-efficient z Budapesztu. Stowarzyszenie HEureka Generator było polskim partnerem.

Wymiana młodzieży w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’.