Archiwum aktualności - 2019

Wywiady z dziadkami i rodzicami uczestników naszej wymiany młodzieży gotowe! 2019-12-27

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami prac uczestników projektu "Chodź opowiem ci historię - Dziadkowie". W trakcie projektu uczestnicy z Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier i Grecji przeprowadzili wywiady ze swoimi dziadkami by lepiej poznać ich życie.

Na samej wymianie w Polsce, uczestnicy przeprowadzili i opracowali wywiady z rodzicami i dziadkami polskich uczestników. Są one obecnie rozprzestrzeniane w naszych społecznociach lokalnych.
czytaj dalej

Widoczność i upowszechnianie rezultatów wymiany młodzież "Chodź opowiem ci historię - Dziadkowie' 2019-12-23

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami wzmacniania widoczności i upowszechniania rezultatów, które zostały przygotowane przez uczestników międzynarodowej wymiany młodzieży "Chodź opowiem ci historię - Dziadkowie". Projekt już dobiegł końca wiec czas podzielić się jego wynikami.

Dzięku­je­my wszyst­kim za udział i do zo­ba­cze­nia niedługo ;-)

czytaj dalej

Projekty nie spadają z nieba - upowszechniamy rezultaty naszego seminarium 2019-12-12

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami wzmacniania widoczności i upowszechniania rezultatów, które zostały przygotowane przez nas w ramach międzynarodowego seminarium "Projekty nie spadają z nieba". Projekt już dobiegł końca wiec czas podzielić się jego wynikami.

Dzięku­je­my wszyst­kim za udział i do zo­ba­cze­nia niedługo ;-)

czytaj dalej

Publikacja z naszego projektu gotowa 2019-12-10

Ukończyliśmy prace nad naszą publikacją z projektu zatytułowanego "Projects are not falling from the sky". Jest ona wynikiem wymiany doświadczeń i dyskusji przedstawicieli europejskich organizacji pozarządowych, których zadaniem było przygotowanie porad dla koordynatorów projektów młodzieżowych na temat, jak we właściwy sposób pracować z młodzieżą w trakcie projektu.

Cieszymy się, że dzięki wynikom seminarium wniesiemy swój wkład w podniesienie jakości projektów młodzieżowych, a szanse rozwoju młodych ludzi zwiększą się.

czytaj dalej

Międzynarodowy dzień wolontariusza - Dziękujemy! 2019-12-05

Drodzy wolontariusze Stowarzyszenia HEureka Generator. W dniu waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i jednocześnie dziękujemy za wszystkie wasze działania w roku 2019.

Wielokrotnie braliście na siebie dużą odpowiedzialność i wykorzystywaliście zdobyte doświadczenie sprawiając, że nasze działania lokalne i międzynarodowe prezentowały wysoki poziom.

czytaj dalej

Zamość w naszych tegorocznych działaniach 2019-11-28

Powoli zaczynamy podsumowywać nasze całoroczne działania. Od początku istnienia naszej organizacji realizowane przez nas projekty i inicjatywy starają się prezentować Zamojszczyznę, jej mieszkańców i historię regionu.

Włączamy mieszkańców naszego miasta we wszystkie organizowane przez nas działania. Zamojscy seniorzy są bohaterami wydanych przez nas książek historycznych, młodzież z zamojskich szkół reklamuje nasz region i jego tradycje w trakcie swoich udziałów w projektach międzynarodowych, pracownicy organizacji pozarządowych i nauczyciele zamojskich szkół uczestniczą w kursach szkoleniowych, seminariach i wymianach młodzieży w Polsce i za granicą.

czytaj dalej

Jedziemy na II Forum Żywych Bibliotek do Wrocławia 2019-11-21

Już jutro we Wrocławiu rozpoczyna się II Forum Żywych Bibliotek. W jego trakcie organizatorzy Żywych Bibliotek będą dyskutować o tym jak implementować metodę w szkołach, jak współpracować z biznesem. Będą też planowane działania sieci ‘Żywa Biblioteka Polska’.

Stowarzyszenie HEureka Generator będzie reprezentowane przez prezesa naszej organizacji, Andrzeja Smyka i członkini zarządu, Karolinę Szczepanik.
czytaj dalej

HEureka w Panoramie Lubelskiej 2019-11-20

We wczorajszym wieczornym wydaniu Panoramy Lubelskiej opowiadaliśmy o naszym projekcie 'Let me tell you a story - Grandparents'. Wywiadów udzieliliśmy w trakcie naszej wycieczki do Zamościa, w trakcie której nawiązywaliśmy liczne interakcje z mieszkańcami miasta.

News o nas w Panoramie od 12min35sek TUTAJ
czytaj dalej

Ponad 100 uczniów na spotkaniu z HEureką! ;-) 2019-11-19

18 listopada odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstwie w ramach realizowanego przez nas projektu ‘Chodź opowiem ci historię – Dziadkowie’.

Uczestnicy naszej wymiany w trakcie spotkania podzielili się z uczniami szkoły tym, czym były dla nich wywiady z seniorami, jak organizować lekcje ‘żywej historii’ oraz dla czego warto uczestniczyć w wymianach młodzieży w ramach programu Erasmus+.
czytaj dalej

Spotkanie naszej młodzieży z seniorami 2019-11-17

16 listopada był ważnym dniem w  naszym projekcie. Po wielu wstępnych przygotowaniach i wywiadzie instruktarzowym w końcu spotkaliśmy się z naszymi seniorami.

Byliśmy podzieleni na cztery międzynarodowe grupy, które były odpowiedzialne za przygotowanie miejsca wywiadu, przeprowadzenie wywiadu, zrobienie dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz opracowanie wersji polskiej i angielskiej całego spotkania.
czytaj dalej

Prezes Zarządu Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków odwiedziła HEurekę 2019-11-16

Za nami wywiad instruktażowy. Dziękujemy Pani Barbarze Szleszńskiej-Malec (prezes Zarządu Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków) za ponowne odwiedzenie nas i opowiedzenie nam historii swojej młodości.

Dziękujemy Pani Krystynie Rybińskiej-Smyk (wice prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu) za przeprowadzenie wywiadu instruktażowego i wspieranie naszego projektu.

czytaj dalej

HEureka Generator w Radio Centrum 2019-11-07

6 listopada gościliśmy w lubelskim Radio Centrum. Opowiadaliśmy o naszej organizacji, a zwłaszcza o tym jak angażujemy młode osoby w działania projektowe na poziomie lokalnym i międzynarodowym.

Staraliśmy się też przybliżyć słuchaczom czym jest edukacja pozaformalna oraz dla czego nie należy bać się kontaktów międzynarodowych mając tylko podstawową znajomość języka angielskiego.
czytaj dalej

Widoczność i upowszechnianie rezultatów wymiany TIME IS ON OUR SIDE 2019-11-06

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami wzmacniania widoczności i upowszechniania rezultatów, które zostały przygotowane przez uczestników międzynarodowej wymiany młodzieży "Time is on our side". Projekt już dobiegł końca wiec czas podzielić się jego wynikami.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia niedługo ;-)

czytaj dalej

Prezentujemy wyniki cypryjskiej wymiany 2019-11-05

Wczoraj w Krasnymstawie uczestniczka wymiany młodzieży ‘Erasmus+ must go on’ , Emilia Dąbrowska zaprezentowała wyniki projektu oraz podzieliła się swoimi wrażeniami z uczniami II Lo im. C.K. Norwida.

W trakcie spotkania opowiedziała między innymi o tym jak pracowaliśmy w międzynarodowych grupach tworząc piosenki reklamujące program Erasmus+ oraz czym jest międzynarodowa wymiana młodzieży.
czytaj dalej

Spotkanie lokalne w Krasnymstawie po naszym seminarium 2019-10-30

Uczestnik naszego seminarium zatytułowanego "Projekty nie spadają z nieba", Leszek Kluch zaprezentował jego rezultaty w naszej lokalnej partnerskiej szkole - IILO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie. Leszek jest na co dzień nauczycielem języka angielskiego w tej szkole.

Było to kolejne działanie lokalne w naszym projekcie, które pokazało młodzieży właściwy sposób angażowania się w międzynarodowe projekty młodzieżowe.

czytaj dalej

Uczniowie z Krasnegostawu po projekcie międzynarodowym w Chorwacji 2019-09-21

W dniach od 7 do 15 września 2019 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie z klas IIA: Patrycją Szurygą, Martyną Spyrą, IIB: Martyną Sawą, Kacprem Chwaszczem, IIIA: Anną Kasprzak, IIIB: Klaudią Sadlak wraz z liderką grupy, nauczycielką języka angielskiego panią Anetą Karczmarek, uczestniczyli w wymianie młodzieży w Ludbregu w Chorwacji.

Uczestnictwo w projekcie możliwe było dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem HEureka Generator z Zamościa.

czytaj dalej

Wrażenia uczestniczki naszej ostatniej wymiany młodzieży 2019-09-20

W dalszym ciągu prowadzimy prace nad wzmacnianiem widoczności wymiany młodzieży "Time is on our side". Uczestnicy projektu przesyłają nam wyniki swoich aktywności w społecznościach lokalnych. Dzielą się swoimi wrażeniami i opisują komu przekazali informacje o naszej wymianie.

Polecamy waszej uwadze plik przygotowany przez Romanę Szabóovą, uczestniczkę reprezentującą czeską organizację "Brno for you". Plik dostępny jest TUTAJ.

czytaj dalej

O naszej wymiane w Czechach 2019-09-13

Lucie i Tereza, Czeskie uczestniczki naszej wymiany młodzieży zatytułowanej "Time is on our side" zaprezentowały jej wyniki i swoje wrażenia w swojej szkole. Prezentacja odbyła się 11 września na lekcji języka angielskiego.

Była to kolejna aktywność uczestników naszego projektu, która miała na celu wzmocnienie widoczności projektu i upowszechnienie jego rezultatów.

czytaj dalej

Uczniowie IILO z Krasnegostawu jadą z nami na wymianę młodzieży do Chorwacji 2019-09-07

Polska grupa reprezentująca HEureke właśnie wyruszyła w drogę do Chorwacji na wymianę młodzieży ‘Go Back To Your Roots’. Reprezentują nas uczniowie naszej partnerskiej szkoły, II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie: Martyna Spyra, Patrycja Szuryga, Martyna Sawa, Anna Kasprzak, Klaudia Sadlak i Kacper Chwaszcz.

Liderem grupy jest pani Aneta Karczmarek, nauczycielka języka angielskiego z tej szkoły.

czytaj dalej

Jak było na projekcie w Rumunii ;-) 2019-08-23

Nasza grupa wróciła z wymiany młodzieży zatytułowanej 'Shelf Help - The Reading Brain in the Digital Age'. Spotkanie odbyło się w Rumunii.

Zobaczcie so sądzi o nim nasza uczestniczka, Karolina Czaban. Dzięki Karolina za podzielenie się swoimi wrażeniami.

czytaj dalej

Spotkanie przygotowawcze polskiej grupy do naszej wymiany młodzieży 2019-08-20

W poniedziałek, 19 sierpnia polska grupa spotkała się, aby przygotować i omówić zadania na zbliżającą się wymianę młodzieży „Time is on our side”, która odbędzie się  w dniach 29.08-06.09.2019 w Zwierzyńcu.

Podczas spotkania poruszyliśmy takie tematy jak rozkład dnia, obowiązki uczestnika, kontrakt, punkty programu, za które jesteśmy odpowiedzialni.

czytaj dalej

Koniec przygotowań w Chorwacji 2019-06-30

Właśnie zakończyła się wizyta przygotowawcza do wymiany młodzieży "Get back to yOur roots", która zostanie zrealizowana w dniach 7-15 września 2019 r. w Ludbreg w Chorwacji. HEurekę reprezentowały Aneta Karczmarek - liderka polskiej grupy i nauczycielka języka angielskiego w II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie oraz uczennica tej szkoly - Martyna Spyra.

W trakcie dwudniowego spotkania liderzy oraz reprezentanci krajów biorących udział w projekcie - Chorwacji, Polski, Bulgarii, Rumunii i Grecji omówili wszystkie aspekty nadchodzącej wymiany.
czytaj dalej

Przygotowujemy się do projektu w Chorwacji 2019-06-27

Już dzisiaj w nocy rozpocznie się długa, ale na pewno też owocna podróż naszych przedstawicieli na wizytę przygotowawczą poświęconą wymianie młodzieży ‘Get back to yOur roots!’.

Wymiana organizowana jest przez naszego chorwackiego partnera, organizację Razvojna udruga Ludbreg z miejscowości Ludbreg.

czytaj dalej

Wracamy z wymiany młodzieży na Łotwie 2019-06-27

Na Łotwie kończy się wymiana młodzieży ‘Welcome to my country side’. Jutro nad ranem polska grupa będzie już w drodze powrotnej do Polski. Otrzymaliśmy od nich pierwsze zdjęcia prezentujące ich udział.

Ostatniego dnia wymiany uczestnicy podsumowują swoje działania, przygotowują artykuły i newsy pokazujące co razem robili przez cały tydzień w międzynarodowym gronie (Polska, Łotwa, Cypr, Portugalia, Hiszpania).

czytaj dalej

Wywiad z polskim uczestnikiem projektu "Breaking Stereotypes - Directors Cut" 2019-06-20

Mateusz niedawno reprezentował nas w trakcie międzynarodowej wymiany młodzieży na Węgrzech. Teraz opowiedział o swoich doświadczeniach na naszym kanale youtube.

Nie jesteś pewny/pewna czy chcesz działać aktywnie z rówieśnikami z innych krajów? Posłuchaj Mateusza ;-)

czytaj dalej

Spotkanie przygotowawcze w Zamościu do wymiany młodzieży na Łotwie 2019-06-14

Za tydzień jedziemy na Łotwe by wziąć udział w wymianie młodzieży 'Welcome to my countryside'. Poznajcie grupę, która będzie reprezentować HEurekę. Młodzież na codzień uczy się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu.

Jesteśmy już po spotkaniu przygotowawczym. MATERIAŁ WIDEO

czytaj dalej

Widoczność i upowszechnianie rezultatów wymiany "READ ME" 2019-06-01

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami wzmacniania widoczności i upowszechniania rezultatów, które zostały przygotowane przez uczestników międzynarodowej wymiany młodzieży "Read Me". Projekt już dobiegł końca wiec czas podzielić się jego wynikami.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia niedługo ;-)

czytaj dalej

Kończy się wymiana młodzieży na Łotwie 2019-05-25

Na Łotwie dobiega końca wymiana młodzieży zatytułowana 'Black Canvas'. Otrzymaliśmy już pierwsze zdjęcia od naszej ekipy, której lideruje członkini HEureki Aleksandra Chudek .

Celem tego projektu jest uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest dbanie o dobre samopoczucie psychiczne i dostarczenie narzędzi do wyrażania emocji w konstruktywny i twórczy sposób.

czytaj dalej

Wracamy z Węgier, a było tak... 2019-05-06

Dziś kończy się wymiana młodzieży zatytułowana "Breaking Stereotypes - Directors Cut". Uczestnicy podsumowują spotkanie, biorą udział w zajęciach ewaluacyjnych oraz dzielą się opiniami na temat tego, czego nauczyli się w węgierskiej miejscowości Gant.

Po wymianie rozpoczynamy akcje promocyjną projektu, która będzie między innymi zawierała prezentację w naszej partnerskiej szkole w Krasnymstawie oraz na uniwersytetach, na których studiują uczestnicy z polskiej grupy.

czytaj dalej

"Independent Living Day" - event z naszym udziałem w Budapeszcie 2019-05-05

Uczestnicy wymiany młodzieży 'Breaking Stereotypes II' zorganizowali wydarzenie 'Independent Living Day' w Budapeszcie. Goście wydarzenia mogli zapoznać się z wystawą „Daj szansę”, zobaczyć krótki występ na temat wolności i szacunku oraz wypróbować wyzwanie „Ride for your needs”.

W wyzwaniu zadania obejmowały codzienne czynności, takie jak znajdowanie toalety, podnoszenie rzeczy z podłogi lub przechodzenie na inne piętro - ale bez wstawania z wózka.

czytaj dalej

Chodź namaluję ci historię 2019-05-04

"Chodź, namaluje ci historię" to nasz kolejny pomysł na współpracę z seniorami. Graffiti i 'żywa lekcja historii' to dobre połączenie. Na razie to pomysł, który wspólnie z partnerami zamieniliśmy we wniosek projektowy. Czekamy na wyniki przez 2 miesiące.

Koordynator projektu: HEureka Generator

czytaj dalej

O przedsiębiorczości młodych ludzi - HEureka w Rumunii 2019-05-01

W dniach 12-19.04.2019 Aleksandra Chudek i Andrzej Smyk brali udział w kursie szkoleniowym zatytułowanym 'You too can 2'. Jego celem było przygotowanie grupy liderów młodzieżowych do przeprowadzenia wymiany młodzieży skupionej na rozwijaniu i wzmocnieniu rozumienia przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Kolejnym krokiem jest wymiana młodzieży, którą będziemy realizować angażując młodzież z naszej partnerskiej szkoły II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie.

czytaj dalej

Początek projektu na Węgrzech 2019-04-29

Dzisiaj wczesnym rankiem HEurekowa grupa wyruszyła na projekt 'Breaking Stereotypes - Director's Cut', który rozpoczyna się na Węgrzech.

Reprezentują nas: Mateusz Kargul - student fizjoterapii na WSSP Lublin, Klaudia Kopciowska - studentka filologii polskiej na UMCS w Lublinie, Karolina Blaszka - absolwentka informatyki i akustyki z Poznania, Magdalena Janowska, uczennica z naszej partnerskiej szkoły - II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie

czytaj dalej

Komunikacja, aktywność społeczna i wspieranie osób żyjących z niepełnosprawnością 2019-04-29

Dzisiaj wczesnym rankiem HEurekowa grupa wyruszyła na projekt 'Breaking Stereotypes - Director's Cut', który rozpoczyna się na Węgrzech.

Reprezentują nas: Mateusz Kargul - student fizjoterapii na WSSP Lublin; Klaudia Kopciowska - studentka filologii polskiej na UMCS w Lublinie; Karolina Blaszka - absolwentka informatyki i akustyki z Poznania; Magdalena Janowska, uczennica z naszej partnerskiej szkoły - II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie.

czytaj dalej

Wyrażaj siebie, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne - jesteśmy partnerem projektu na Łotwie 2019-04-29

Członkini HEureki, Aleksandra Chudek, wzięła udział w wizycie przygotowawczej do międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej "Black Canvas". Dzięki temu projektowi chcemy uświadomić młodym ludziom jak duże znaczenie ma dbanie o dobre samopoczucie psychiczne i dostarczanie narzędzi do wyrażania swoich emocji w konstruktywny i twórczy sposób.

Organizatorem projektu jest stowarzyszenie JASMA z Rygi. HEureka Generator jest polskim partnerem działań.

czytaj dalej

Spotkanie przygotowawcze do wymiany młodzieży "Breaking stereotypes" 2019-04-23

Zakończyło się spotkanie robocze polskiej grupy przed wymianą młodzieży ‘Breaking Stereotypes – Directors cut’. Liderka polskiej grupy – Anna Misztal, która uczestniczyła wcześniej w wizycie przygotowawczej na Węgrzech, omawiała z polskimi uczestnikami nasze obowiązki i logistykę wyjazdu na projekt.

W trakcie tej wymiany młodzi ludzie z 6 krajów, z których połowa to osoby żyjące z niepełnosprawnościami, spotkają się by uczyć się skutecznej interpersonalnej i publicznej komunikacji, aktywności społecznej i wspierania.
czytaj dalej

O naszym projekcie w Rydze 2019-04-20

20 kwietnia w szkole średniej w Rydze odbyła się prezentacja naszej wymiany młodzieży zatytułowanej 'Read Me', którą przeprowadziła uczestniczka projektu, Anastasija Rebezova. Spotkanie z uczniami szkoły miało na celu pokazanie odbiorcom pośrednim naszego projektu czym jest metoda 'Human Library', jak ją możemy stosować w naszych społecznościach lokalnych i co może nam ona dać.

Ważną częscią prezentacji było opowiedzenie, jak to jest być 'żywą książką' w trakcie eventu, ponieważ to było zadanie łotewskiej uczestniczki. W trakcie spotkania Nastia opowiedziała też o możliwościach programu Erasmus+.

czytaj dalej

"You too can 2", kurs szkoleniowy w Rumunii 2019-04-17

W drugiej połowie kwietnia braliśmy udział w kursie szkoleniowym przygotowującym partnerskie organizacje projektu "You too can 2" do wymiany młodzieży poświęconej rozwojowi rozumienia przedsiębiorczości społecznej wśród młodych ludzi.

W Kursie udział wzięli: członkini HEureki Aleksandra Chudek i prezes naszej organizacji, Andrzej Smyk.

czytaj dalej

Prezentacja projektu READ ME na Łotwie 2019-04-10

Ksenia Ustinovich z grupy łotewskiej przeprowadziła prezentację wyników naszego projektu w swoim rosyjskojęzycznym liceum Daugavpils Krievu vidusskola - licejs w miejscowości Daugavpils. Prezentacja odbyła się na początku kwietnia, zaraz po powrocie z naszej wymiany.

W jej trakcie uczestniczka z Łotwy ogólnie przedstawiła czym są wymiany młodzieży, co daje podróżowanie i spotykanie rówieśników z innych krajów, jak też opowiedziała czym jest metoda "Human Library" i jak ją wykorzystaliśmy w naszym projekcie.

czytaj dalej

Polscy uczestnicy o naszej wymianie zatytułowanej READ ME 2019-04-08

Dzięki tej wymianie, nauczyłam się wielu nowych rzeczy, a między innymi tego, aby nie patrzeć na ludzi przez pryzmat funkcjonujących stereotypów. To było bardzo ciekawe doświadczenie – mówiła Martyna Wach z I LO im. Władysława Jagiełły.

Podczas tego projektu poprawiałem swoje umiejętności w porozumiewaniu się w języku angielskim. Zrozumiałem również, że w kontaktach z osobami pochodzącymi z innych krajów powinienem być otwarty i śmiały w wypowiadaniu własnych opinii - stwierdził Dominik Łusiak z I LO im. Władysława Jagiełły.

czytaj dalej

Przygotowania do "Human Library" w trakcie! 2019-03-22

Już w poniedziałek rozpoczynamy międzynarodową wymianę młodzieży 'Read Me'. Kilka dni temu zakończyliśmy wizytę przygotowawczą. Chcecie dowiedzieć się czym jest 'Human Library' i co planujemy.

Zapraszamy do zapoznania się z MATERIAŁEM WIDEO z wizyty przygotowawczej!

czytaj dalej

O debatach w ZSP nr 4 w Zamościu 2019-03-08

Wolontariuszka HEureki i uczestniczka wymiany młodzieży ‘Talk, talk’ Barbara Kwaśna przeprowadziła prezentacje wyników projektu w Budowlanka Zamość. Dwa spotkania odbyły się 27 lutego, a w ich trakcie Basia opowiadała o tym, czym jest wymiana młodzieży i jak można używać debat w dyskusji na ważne tematy.

5 marca Basia przeprowadziła trzecią prezentację również poświęconą naszemu projektowi. W spotkaniach łącznie udział wzięły 84 osoby.

czytaj dalej

W Krasnymstawie ponad 60 młodych osób poznało wyniki wymiany TALK, TALK 2019-03-06

28 lutego w I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbyły się trzy prezentacje projektu ‘Talk, talk’. Polscy uczestnicy wymiany, którzy na co dzień uczą się w tej szkole przedstawili rówieśnikom, czym jest wymiana młodzieży, jak używać debat do omawiania ważnych tematów oraz jakie są możliwości programu Erasmus+.

Nie zabrakło też praktycznej części z niektórymi ćwiczeniami, które były stosowane podczas wymiany.

czytaj dalej

Publikacja z kursu szkoleniowego LET IT BE gotowa 2019-03-06

Właśnie otrzymaliśmy produkty związane z zeszłorocznym kursem szkoleniowym zatytułowanym ‘Let it be vol. 2 – Shared Wisdom’. Reprezentujące Heurekę, Katarzyna Kurowska i Monika Kwiecień otrzymały od organizatorów papierową wersję książki dotyczącej metody ‘peer supervision’, którą współtworzyły, koszulki i certyfikaty.

Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z wywiadem jaki przeprowadziliśmy z oboma uczestniczkami.

czytaj dalej

Już niedługo przełamiemy stereotypy 2019-03-06

Już za niecały miesiąc rozpocznie się spotkanie przygotowawcze do wymiany młodzieży ‘Breaking Stereotypes - Directos' Cut'. Sama wymiana planowana jest na przełom kwietnia i maja.

W jej trakcie sześć grup młodych ludzi będzie uczyć się od siebie nawzajem jak być aktywnymi członkami swoich społeczności i działać na rzecz włączenia społecznego. Omówimy problemy społeczne, przepracujemy jaki mają one na nas wpływ i jak możemy działać by te problemy znikły.

czytaj dalej

W węgierskim Debreczynie o naszym projekcie 2019-03-06

Następna prezentacja wyników wymiany młodzieży TALK, TALK odbyła się 1 marca w węgierskim Debreczynie. Tym razem przygotował ją Lakatos Ábel w Tóth Árpád Gimnázium Debrecen

Dzięki Abel za aktywny wkład w upowszechnianie rezultatów projektu i twoją aktywność w trakcie całej wymiany Bardzo doceniamy twoje zaangażowanie! Zrobiłeś dobrą robote na wymianie.

czytaj dalej

Debata "Wszyscy powinniśmy żyć wedle zasady ‘zero waste" 2019-02-28

W dniu dzisiejszym publikujemy ostatnią zarejestrowaną przez nas debatę w trakcie wymiany ‘Talk, talk’. Teza debaty: "Wszyscy powinniśmy żyć wedle zasady ‘zero waste".

Tym razem debatę prowadziły Lucie Myslíková i Julia Pasieczna, w drużynie propozycji wystąpili: Renars Zvirgzdinsi Ksenia Ustinovich, a w drużynie opozycji Kristýna Pröllerová i Lakatos Ábel.

czytaj dalej

Czeskie uczestniczki naszej wymiany upowszechniają jej rezultaty w swojej szkole 2019-02-26

Dzisiaj w czeskim Gymnázium Česká Lípa w miejscowości Česká Lípa odbyła się prezentacja naszej wymiany TALK, TALK i jej wyników. Przeprowadziły ją uczestniczki projektu z grupy czeskiej: Kristýna Pröllerová i Lucie Myslíková

Jest to kolejna akcja naszych uczestników, którzy obecnie starają się zachęcić swoich rówieśników do bycia aktywnym, udziału w wymianach, a szkołom zaprezentować jak można używać debat.

czytaj dalej

Debata "Uczniowie powinni nosić mundurki" 2019-02-26

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo promującym naszą kolejną debatę z wymiany młodzieży TALK, TALK. Tym razem nasza grupa wybrała tezę związaną ze szkołą.

Materiał ma na celu przybliżenie czym jest debata i jak możemy ją stosować w pracy na projektach młodzieżowych.

czytaj dalej

Wróciliśmy z seminarium o przedsiębiorczości społecznej 2019-02-25

Nasi przedstawiciele wrócili z seminarium ‘Social Entrepreneurship toolbox’, które odbyło się na Łotwie. Sześciodniowe spotkanie poświęcone wymianie doświadczeń w zakresie przedsiębiorczości społecznej jest dla nas bardzo ważnym przygotowaniem do projektu poświęconego temu zagadnieniu, który zaczniemy tworzyć pod koniec marca.

Będę dzielić się tym, czego się nauczyłam z innymi wolontariuszami, dlatego, że część z nich pewnie nie jest świadoma możliwości rozwoju jakie oferuje im przedsiębiorczość społeczna – mówi wolontariuszka HEureki, Ilona Kalamon Planuje też być częścią grupy, zajmującej się pisaniem projektu o przedsiębiorczości społecznej – dodaje.

czytaj dalej

Materiał wideo z naszej debaty już dostępny 2019-02-25

Główną metodą naszego ostatniego projektu młodzieżowego była debata. Tezy zostały wybrane przez uczestników projektu, tak by dyskusja jak najbardziej odpowiadała na ich potrzeby.

Aktywny udział w debacie jako przewodniczący, członek jednej z drużyn lub członek aktywnej publiczności to duże wyzwanie zwłaszcza, że debaty prowadziliśmy w języku angielskim. Wszyscy nasi uczestnicy stanęli jednak na wysokości zadania i podołali wyzwaniu.

czytaj dalej

Prezentacja TALK, TALK na Łotwie 2019-02-24

Już dwa dni po zakończeniu naszej wymiany Ksenia Ustinovich z grupy łotewskiej przeprowadziła prezentację wyników naszego projektu w swoim rosyjskojęzycznym liceum Daugavpils Krievu vidusskola - licejs w miejscowości Daugavpils.

Upowszechnianie rezultatów jest bardzo ważną częścią naszego projektu. Uczestnicy, którzy wrócili już do swoich miejscowości przygotowują prezentacje i lokalne eventy związane z popularyzacją debat jako efektywnej metody wymiany poglądów wśród młodych ludzi.

czytaj dalej

Materiały wideo promujące wymianę TALK, TALK 2019-02-22

Zapraszamy do zapoznania się z dwoma materiałami filmowymi promującymi naszą wymianę młodzieży zatytułowaną ‘Talk, talk’, która odbyła się w dniach 11-19.02.2019 w Krasnymstawie, a zawierała również ważne punkty programu w Zamościu i Lublinie.

Wywiady przeprowadzone ostatniego dnia projektu TUTAJ

czytaj dalej

Widoczność projektu TALK, TALK i upowszechnianie rezultatów 2019-02-21

Wspólnie z naszymi partnerami prowadzimy obecnie pracę nad widocznością projektu TALK, TALK oraz upowszechnianiem jego rezultatów. Uczestnicy opisują swoje wrażenia na stronach internetowych organizacji partnerskich, przygotowują prezentacje w swoich szkołach i edytują materiały wideo związane z debatami.

Zapraszamy do zapoznania się z już gotowymi materiałami o naszym projekcie:

czytaj dalej

Zakończyliśmy wymianę młodzieży poświęconą debatowaniu 2019-02-21

Młodzież z Polski, Łotwy, Węgier i Czech od 11 do 19 lutego uczestniczyła w międzynarodowej wymianie młodzieży zatytułowanej ‘Talk, talk’. Celem spotkania koordynowanego przez stowarzyszenie HEureka Generator była wymiana doświadczeń i rozwijanie kompetencji z zakresu autoprezentacji, krytycznego myślenia i wystąpień publicznych.

W początkowej fazie wymiany młodzież integrowała się i poznawała zasady debat, w których następnie uczestniczyła.

czytaj dalej

Raport z seminarium "Let me tell you how to tell the story" 2019-02-11

Zakończyliśmy prace nad raportem z międzynarodowego seminarium 'Let me tell you how to tell the story'. Nasze działania w ramach tego projektu zakończyły się pełnym sukcesem, a w kilku momętach osiągnęliśmy więcej niż planowaliśmy.

Ponad 50tyś. wyświetleń newsów, 220 bezpośrednich uczestników 'lekcji żywej historii' w siedmiu krajach europejskich (Węgry, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Polska, Macedonia), Spotkanie z 200 uczniami czterech naszych partnerskich szkół na Lubelszczyźnie...
czytaj dalej

Nowy zarząd i zmiany w statucie HEureki 2019-01-26

Stowarzyszenie HEureka Generator informuje o zmianach w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej naszej organizacji.

Zmiany zostały uchwalone w trakcie walnego zebrania członków w dniu 12 listopada 2018. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie dokonał wpisu do Rejestru Stowarzyszeń w dniu 17.01.2019.

czytaj dalej

Akcja lokalna w Budapeszcie po naszym seminarium o lekcjach żywej historii 2019-01-25

W dalszym ciągu napływają do nas informacje o kolejnych eventach lokalnych będących efektem naszego listopadowego seminarium ‘Let me tell you how to tell the story’.


Po lekcjach ‘żywej historii’  w Małochwieju dużym koło Krasnegostawu, w Muzeum Getta Żydowskiego w Rydze, na Litwie z udziałem uczniów gimanzjum Mazeikiai Gabijos i gimnazjum Mazeikiai Merkelio Rackausko odbyła się lekcja ‘żywej historii’ w Budapeszcie.

czytaj dalej

Materiał wideo z kolejnej części Let Me Tell You A Story 2019-01-19

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym prezentującym szósty międzynarodowy projekt z serii 'Let me tell you a story - Visions of the Past', którego główne spotkanie - wymiana młodzieży, odbyło się w grudniu w rumuńskich górach niedaleko Resity.

Mamy nadzieje, że film odda w przybliżeniu magię tej grudniowej wymiany młodzieży. Materiał dostępny jest TUTAJ

czytaj dalej

Upowszechniamy rezultaty grudniowej wymiany młodzieży 2019-01-14

Kolejne prezentacje metody ‘lekcji żywej historii’ odbyły się 10 stycznia w Krasnymstawie. Filip Rybczyński, Kacper Fidecki i Magdalena Janowska, uczestnicy międzynarodowej wymiany ‘Let me tell you a story – Visions of the past’ podzielili się swoim doświadczeniem udziału w wymianie z uczniami II LO im. C.K. Norwida.

Dzięki tym prezentacjom włączymy więcej młodych osób w realizację kolejnych wywiadów z seniorami w naszych społecznościach lokalnych. Również kolejne młode osoby rozpoczną współpracę z nami w zakresie tej metody.

czytaj dalej

Po wymianie Visions of the past 2019-01-12

Grudniowa wymiana młodzieży ‘Let me tell you a story – Visions of the past’ była na pewno jednym z naszych najcenniejszych doświadczeń wyjazdowych. Nowa, bardzo duża grupa młodych ludzi poznała czym są ‘lekcje żywej historii’.

My sami poznaliśmy fragment historii Europy, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy nic. Do tego spotkaliśmy po raz kolejny naszych przyjaciół, z którymi rozwijamy serię projektów historycznych i poznaliśmy nowych, którzy na pewno zostaną z nami na kolejne lata.

czytaj dalej

Upowszechniamy rezultaty "Visions of the past" 2019-01-12

W grudniu uczestniczyliśmy w kolejnej części projektu "Let me tell you a story".  W rumuńskich górach niedaleko Resity odbyło się spotkanie zatytułowane "Visions of the past", które poświęcone było wywiadom z osobami, które w latach 50ych XXw. były deportowane przez komunistów z rumuńskiego regionu Banat.

Grupę polską tworzyła młodzież z naszych partnerskich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu i II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie oraz wolontariusze HEureki.

czytaj dalej

Dobre wieści na początek roku - Human Library 2019-01-07

Zaczynamy rok od dobrych wiadomości. Międzynarodowa wymiana młodzieży ‘Przeczytaj mnie’ została zaakceptowana do realizacji przez polską Agencję Narodową programu Erasmus+.

Na czym polegał nasz pomysł:

czytaj dalej

‘'Let it be vol. 2 - Shared Wisdom" - publikacja gotowa! 2019-01-03

We wrześniu 2018 HEureka była polskim partnerem międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘'Let it be vol. 2 - Shared Wisdom". Organizatorem był nasz węgierski partner, Stowarzyszenie Co-Efficient z Budapesztu.

Celem projektu było omówienie metody ‘superwizji’, która jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi autorefleksji  i rozwoju kompetencji.

czytaj dalej