Konsumpcjonizm - jego znaczenie w naszym życiu - po wymianie w Rumunii 2018-11-04 , archiwum aktualności - 2018

W dniach 25 października do 2 listopada br. uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie z klasy III A Adrianna Ścibor, Julia Dolak i Dominika Poznańska oraz z klasy III B Weronika Proskura wraz z liderką grupy Ewą Łubińską, uczestniczyły w wymianie młodzieży w malowniczej górskiej miejscowości Busteni w Rumunii.

W projekcie pt.”Dark Side of the Consumism” udział brała młodzież z ośmiu europejskich krajów: Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Grecji, Macedonii, Rumunii i Polski. Celem projektu było podniesienie świadomości młodych ludzi na temat wpływu negatywnych efektów niekontrolowanego i nieodpowiedzialnego konsumizmu na jakość życia i środowisko naturalne.

Metody edukacji pozaformalnej pozwoliły na integrację młodych ludzi z różnych krajów oraz wypracowanie postawy świadomego konsumenta. Udział w zajęciach dał również szansę na zaprezentowanie swojego kraju i kultury, polskich zwyczajów i tradycji.

Uczestnicy projektu mieli też okazję podziwiać piękny wodospad Cascada Urlatoarea w górach Busteni, zwiedzić zamek Hrabiego Drakuli w Bran, zabytkowe miasto Brasov oraz zamek Rasnov.

Projekt przygotowany został przez rumuńską organizację Fundatia Pentru Tineret Buzau we współpracy z zamojskim stowarzyszeniem Heureka Generator w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’.

Ewa Łubińska, liderka grupy

Najważniejszą częścią tej wymiany było dla mnie zdobycie nowych doświadczeń jako lider polskiej grupy, dzięki tej wymianie nauczyłam się integrować grupę, ale także zwracać uwagę na potrzeby i talenty każdego uczestnika projektu indywidualnie.

Chciałabym wziąć udział w kolejnej wymianie młodzieży, jeśli będzie taka możliwość. Osobom, które biorą udział w projektach po raz pierwszy poradziłabym aby się niczego nie obawiały, ponieważ jest to świetna okazja do rozwoju, poznania nowych ludzi i ich kultur oraz nabrania pewności siebie i pokonania bariery językowej.

Projekt w Busteni całkowicie spełnił moje oczekiwania, był bardzo dobrze przygotowany, profesjonalnie prowadzony, dzięki wspaniałej atmosferze czułam się tam jak w rodzinie.

Adrianna Ścibor, uczestniczka projektu

Najważniejszą częścią tej wymiany była dla mnie możliwość uczenia się języka angielskiego i spotkanie nowych ludzi. Dzięki tej wymianie nauczyłam się jak prowadzić ekologiczny styl życia oraz nauczyłam się lepiej języka angielskiego.

Tak, chciałabym wziąć udział w kolejnej wymianie.

Osobom, które biorą udział w projektach po raz pierwszy poradziłabym aby nie martwiły się poziomem swojego angielskiego i aby wiedziały, że projekt pomaga się rozwijać.

Projekt w Busteni spełnił moje oczekiwania, ponieważ spotkałam nowych ludzi i zrobiłam postępy w języku angielskim.

Dominika Poznańska, uczestniczka projektu

Najważniejszą częścią tej wymiany była dla mnie możliwość nauczenia się nowych rzeczy, poznanie nowych ludzi i odkrycie nowego hobby.

Dzięki tej wymianie nauczyłam się jak pracować w grupie i ćwiczyć język angielski.

Tak, oczywiście chciałabym wziąć udział w kolejnej wymianie. Uczestnictwo w takich projektach jest niesamowite.

Osobom, które biorą udział w projektach po raz pierwszy poradziłabym aby nie martwiły się poziomem swojego angielskiego, bo nikt nie jest perfekcyjny. Dzięki projektom można łatwo poprawić swoje zdolności językowe, być bardziej otwartym i mniej zestresowanym.

Projekt w Busteni spełnił moje oczekiwania, jestem bardzo wdzięczna za to, że mogłam tam być, to było niesamowite. Dziękuję za tą szansę.

Julia Dolak, uczestniczka projektu

Najważniejszą częścią tej wymiany była dla mnie możliwość nauczenia się nowych rzeczy i poznanie nowych ludzi, dzięki takim projektom można odkryć nowe możliwości i hobby.

Dzięki tej wymianie nauczyłam się jak pracować w grupie, prowadzić dyskusje bez ranienia uczuć innych.

Tak, chciałabym wziąć udział w kolejnej wymianie. To wspaniałe doświadczenie.

Osobom, które biorą udział w projektach po raz pierwszy poradziłabym, aby nie obawiały się, że ich poziom języka angielskiego nie jest zbyt dobry. Kiedy musimy rozmawiać z innymi po angielsku przez ponad tydzień, po prostu sami uczymy się języka. To niesamowite jak obcy sobie ludzie mogą bawić się i pracować razem.

Projekt w Busteni spełnił moje oczekiwania, był po prostu perfekcyjny. Jestem bardzo szczęśliwa, że spotkałam tych ludzi i dziękuję za tę możliwość.

Weronika Proskura, uczestniczka projektu

Najważniejszą częścią tej wymiany była dla mnie możliwość pracy w grupach przygotowujących prace ręczne. Bardzo podobało mi się to zadanie, było bardzo zabawne.

Dzięki tej wymianie nauczyłam się jak współpracować z innymi ludźmi i zrozumiałam, że nadmierne kupowanie niszczy środowisko.

Chciałabym wziąć udział w kolejnej wymianie. Osobom, które biorą udział w projektach po raz pierwszy poradziłabym aby nie wstydziły się rozmawiać z innymi i nie martwiły się, że robią błędy. Projekt w Busteni spełnił moje oczekiwania.