Jak pracować z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami - byliśmy na Węgrzech 2017-11-21 , archiwum aktualności - 2017

   W pierwszej połowie listopada, Stowarzyszenie HEureka Generator wypełniało swoje zobowiązania partnerskie w ramach międzynarodowego kursu szkoleniowego ‘Wyobraźnia nie zna granic’, realizowanego w miejscowości Gant pod Budapesztem przez naszego węgierskiego Partnera, organizację Co-efficient.

Dziesięciodniowe spotkanie poświęcone było zaprezentowaniu metod teatralnych jako narzędzi edukacji pozaformalnej oraz jak je stosować w pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami.


Nasza organizacja jest polskim partnerem projektu, a poza nami w kursie szkoleniowym udział brały organizacje z Bułgarii, Włoch, Portugalii i Rumunii.

Stowarzyszenie ‘HEureka Generator’ reprezentowała nasza wolontariuszka Iza Wlizło oraz nasi przyjaciele z zamojskiego Stowarzyszenia Art Avanti.

Zobaczmy co powiedzieli po powrocie do Polski:

IZA WLIZŁO:

To spotkanie było dla mnie możliwością poznania nowych ludzi z różnych krajów. Zdobyłam informacje na temat innych rodzajów niepełnosprawności. Miałam tutaj okazję doskonalić swój poziom języka angielskiego.

Najmilej wspominam wycieczkę do Szekesfehervar. Naszym zadaniem było odnalezienie pięciu miejsc bez barier architektonicznych. Z drugiej strony mieliśmy możliwość zrelaksowania się oraz kupienia pamiątek.

Według mnie naprawdę warto wziąć udział w takim międzynarodowym spotkaniu. Daje to możliwość poszerzenia wiedzy w wielu aspektach, na przykład tworzenia gier teatralnych. Zdobyta wiedza oraz umiejętności mogą okazać się przydatne w przyszłości.

MONIKA SIEMIEŃCZUK:

Udział w projekcie był dla mnie niesamowitym doświadczeniem, przekroczył moje oczekiwania. Wcześniej nic nie wiedziałam o LARPach. Podczas warsztatów nauczyliśmy się jak krok po kroku stworzyć dobrego LARP'a.

Teraz myślę, że jest to niespotykana kreatywna metoda, którą można wykorzystać w pracy z młodymi ludźmi. Kurs szkoleniowy był niesamowicie intensywny, kreatywny, profesjonalnie przygotowany i angażujący. Był to niezapomniany czas spędzony w gronie młodych ludzi z 6 różnych krajów.

Najbardziej interesującą dla mnie częścią kursu szkoleniowego była możliwość stworzenia i zaprezentowania własnego LARPa w zespołach międzynarodowych z udziałem osób niepełnosprawnych. Było to ekscytujące doświadczenie, wymagające współpracy i zaangażowania oraz przełamania barier językowych. Efekt tej pracy był niezwykły.

Udział w tego typu wyjeździe stwarza niezwykłe możliwości dla młodych ludzi. Otwiera na świat, uczy komunikacji i współpracy między osobami z różnych krajów i o różnych potrzebach. Szczególnie polecam dla tych, którzy lubią wyzwania, mają odwagę przekraczać granice wyobraźni i chcą czynić świat wokół siebie lepszym.

ANIA IGNACIUK:

To spotkanie było dla mnie możliwością poznania nowych ludzi z różnych krajów. Miałam tutaj okazję doskonalić swój poziom języka angielskiego. Dowiedziałam się na czym polega proces tworzenia Gry teatralnej.

Najfajniejsza była możliwość brania czynnego udziału w Grze teatralnej. Było to dość zabawne. Musiałam użyć swojej wyobraźni oraz improwizować.

Międzynarodowy kurs szkoleniowy to wspaniała okazja do tego, aby poznać bardzo miłych ludzi. Jednocześnie jest to możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych w mowie i rozumieniu obcego języka. Możliwość współpracy w grupie.

Projekt realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’.